Նորք Մարաշ ԲԿ-ն գովազդում է սրտի խնդիր ունեցող 4 տարեկան երեխային ծեծած սրտաբան Կարեն Կուրդովին
Մահվան ողբերգական դեպքերի մասին հրապարակումներից հետո, քաղաքացիներն ահազանգում են, որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն «հիմա էլ գովազդում է՝ Մանկական սրտաբանական թիմին, որի առաջին շարքերում է մանկական սրտաբան Կարեն Կուրդովը», ով հայտնի է սրտի խնդիր ունեցող 4 տարեկան երեխային ծեծելու սկանդալային միջադեպով։ Հրապարակումը տարածում է նաև ԲԿ տնօրեն Միքայել Ադամյանը։
Հիշեցնենք, որ Մանե Ռաֆայելյանը հայտնել էր, որ Նորք Մարաշ բժշկական կենտրոնում էխոսրտագրության հետազոտության ժամանակ մանկական սրտաբան Կարեն Կուրդովը ծեծել է՝ ի ծնե սրտի խնդիր ունեցող 4-ամյա երեխային այն բանի համար, որ երեխան վախեցել է և չի ցանկացել պառկել։ Ավելին, բժիշկ Կարեն Կուրդովը գոռացել է նաև երեխայի մոր վրա և ասել․ «Գնա բոլորին ասա, որ չլսող երեխաների հետ ես սենց եմ վարվում»։
Գրառման մեկնաբանություններում ծնողը մանրամասնել էր, որ ծեծելուց հետո «երեխեն սկսեց կապտել․․․ դեմքին առաջացավ hեմատոմա»:
Դեպքի առիթով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ երեխայի առողջությանը դիտավորությամբ վնաս պատճառելու հիմքով Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչականում հարուցվել է քրեական գործ և սրտաբան Կարեն Կուրդովին մեղադրանք է առաջադրվել, իսկ գործը քննվել է քրեական դատարանում (ԵԴ/0654/01/21)։
Չնայած այն հանգամանքին, որ քննչական մարմինն ապացուցել է, որ դեպքը տեղի է ունեցել այնպես, ինչպես այն նկարագրել է երեխայի մայրը, այնուամենայնիվ, աներևակայելի վարքագիծ է դրսևորել Նորք Մարաշ բժշկական կենտրոնի ղեկավարությունը և պաշտոնական պատասխանում՝ փառաբանել 4 տարեկան երեխային ծեծող բժշկին և վիրավորական հեգնանքով խոսել երեխայի ծնողների մասին և մեղադրել «հանիրավի պարսավելու» մեջ։
Այսպես։ ԲԿ-ի պաշտոնական պատասխանում կարդում ենք․ «(...) կրելով բժշկական պատասխանատվություն, (...) իր մասնագիտական պարտքը մինչև վերջ կատարել կարողանալու նպատակով բժիշկ Կուրդովը սաստել է երեխային, ինչը, ցավոք, «հատուկ» մեկնաբանության է արժանացել իրավական տերմինաբանությանը ծանոթ Ավագյանների մոտ (խոսքը երեխայի ծնողների մասին է - խմբ.): Շատ լավ հասկանալով «ընտանեկան իրավաբանական արժանապատվությունը» «փրկելու» ձգտումը՝ հույս ենք հայտնում, որ Ավագյանները ձեռնպահ կմնան ողջ կյանքը մարդկանց առողջությանը նվիրած բժշկին հանիրավի պարսավելուց, (...) մեր իրականությունում կան մարդիկ, որոնք փաստացի կասկածի տակ են դնում բժշկի ու իր մասնագիտական հմտություններն ու գիտելիքները՝ ասելով, որ նա ծեծի է ենթարկել 4 տարեկան երեխային՝ առանց խորամուխ լինելու մանրամասների և, բժշկական լեզվով ասած, «դեպքի հոգեբանության մեջ»:
Ավելին, ԲԿ-ի մամուլի խոսնակ Լենա Սիմոնյանը լրատվամիջոցներից մեկին տված պարզաբանումներում նշել է, որ «ինչ ծնողներն են նկարագրում՝ ծեծուջարդ և այլն, նման բան չի եղել (...)»:
Խմբագրությունն արդեն անդրադարձել է Նորք Մարաշ ԲԿ-ում բժշկական էթիկայից դուրս վարքագծի դրսևորումներին՝ Սկանդալային տեսանյութ. «․․․ գնում եք և այլևս այստեղ չեք վերադառնում»․ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի բժիշկները՝ վիրակապվող ծանր բուժառուին և «Մի երկու օրից անե՞նք էդ ստենդը», «եթե ինձ կազատագրեք իրանց հետ շփումից, ուրեմն ազատագրեք»․ սրտաբան Քրիստինե Պողոսյան․ հերթական սկանդալը՝ Նորք Մարաշ ԲԿ-ում (տեսանյութ) հոդվածներում։
Հավելենք, որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ում ողբերգական և առեղծվածային մահվան դեպքերը, բուժառուների հետ բժշկական էթիկայից դուրս վարքագծի դրսևորումները, բազմամիլիոն չարաշահումների, կասկածելի գործարքների, մեկ անձից գնումների, քրեական գործերի վերոնշյալ շղթան գրեթե ամբողջությամբ սկսվել է տնօրեն՝ Միքայել Ադամյանի նշանակումից հետո։
Խմբագրությունն ուսումնասիրում է այս միջադեպերի, ինչպես նաև ստացված նոր տեղեկությունների մանրամասները և առաջիկայում կներկայացնի սկանդալային նոր բացահայտումներ՝ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի տնօրինության և բուժանձնակազմի մի քանի ներկայացուցիչների՝ առեղծվածային գործարքներում ներգրավվածության մասին։
Հիշեցնենք, որ խմբագրությունը վերոնշյալ ԲԿ-ի և բժիշկների մասին մինչ օրս հրապարակել է 10 հոդված՝
3) «Նույն անձնակազմը ինձնից խլեց մայրիկիս»․ հանրությունը՝ ողբերգական միջադեպին մասնակից բժիշկների մասին,
8) Քրեական գործերի, կասկածելի գործարքների և խախտումների տակ կքած Միքայել Ադամյանը մեղադրում է լրատվամիջոցին՝ իրական փաստեր հրապարակելու մեջ,
9) «Գագիկ Հեբոյան, քո հրեշ խմբով խլեցիք 27 տարեկան եղբորս կյանքը՝ թողնելով որբ երկու երեխաների, իսկ 25 օրից պետք է ծնվեր երրորդ երեխան»․ Սուսաննա Խաչիկյան,

МК "Норк Мараш" рекламирует кардиолога Карена Курдова, избившего 4-летнего ребенка с проблемами сердца
Понедельник, 07 Июля, 2025 года, 12:24
После публикаций о трагических смертей граждане бьют тревогу, что в медицинском центре "Норк Мараш" "до сих пор рекламируют детскую кардиологическую бригаду, в первых рядах которой детский кардиолог Карен Курдов", который известен скандальным случаем избиения 4-летнего ребенка с проблемами сердца. Публикацию также распространяет директор медицинского центра Микаэл Адамян.
Напомним, что Мане Рафаэлян сообщила, что во время эхокардиограммы в медицинском центре "Норк Мараш" детский кардиолог Карен Курдов избил 4-летнего ребенка с врожденными проблемами сердца, потому что ребенок испугался и не хотел ложиться. Более того, врач Карен Курдов еще и накричал на мать ребенка и сказал: "Иди и расскажи всем, что я так отношусь к детям, которые не слушаются".
В комментариях к посту родительница подробно рассказала, что после избиения "ребенок начал синеть… на лице появилась гематома".
На основании достаточных доказательств, полученных в связи с инцидентом, в следственном отделе административных округов Кентрон и Норк-Мараш было возбуждено уголовное дело по факту умышленного причинения вреда здоровью ребенка и предъявлено обвинение врачу-кардиологу Карену Курдову, а дело было рассмотрено в уголовном суде (EД/0654/01/21).
Несмотря на то, что следственным органом доказано, что инцидент произошел так, как его описала мать ребенка, руководство медицинского центра Норк-Мараш все же продемонстрировало невообразимое поведение и в своем официальном ответе возвеличило врача, избившего 4-летнего ребенка, и с оскорбительной иронией высказалось о родителях ребенка, обвинив их в "несправедливой оскорблении".
Таким образом. В официальном ответе МК читаем: "(...) неся врачебную ответственность, (...) чтобы иметь возможность в полной мере выполнить свой профессиональный долг, доктор Курдов отчитал ребенка, что, к сожалению, получило "особое" толкование среди знакомых с юридической терминологией Авакянов (речь идет о родителях ребенка — ред.). Прекрасно понимая желание "спасти" "семейное юридическое достоинство", выражаем надежду, что Авакяны воздержатся от несправедливой критики врача, посвятившего всю свою жизнь здоровью людей, (...) в нашей действительности есть люди, которые фактически подвергают сомнению врача и его профессиональные навыки и знания, заявляя, что он избил 4-летнего ребенка, не вникая в детали и, выражаясь медицинским языком, "в психологию дела".
Более того, пресс-секретарь МК Лена Симоньян в своих разъяснениях одному из СМИ отметила, что "то, что описывают родители — избиение и т. д., ничего подобного не было (...)".
Редакция уже каснулась теме проявлений врачебной неэтичности в МЦ Норк Мараш: Скандальное видео: "... уходите и больше никогда сюда не возвращаетесь" - Врачи медицинского центра "Норк Мараш" перевязывают тяжелобольного пациента и "Сделаем этот стент через пару дней?", "Если вы освободите меня от контактов с ними, то освободите" - Кардиолог Кристине Погосян: Очередной скандал в медицинском центре "Норк Мараш" (видео).
Добавим, что трагические и загадочные смерти в МЦ Норк Мараш, проявления врачебной неэтичности с пациентами, многомиллионные злоупотребления, подозрительные сделки, покупки у одного человека и уголовные дела, практически полностью начались после назначения директором Микаела Адамяна.
Редакция изучает подробности этих инцидентов, а также новую полученную информацию и в ближайшее время представит новые скандальные разоблачения о причастности нескольких представителей руководства и медицинского персонала МЦ Норк Мараш к загадочным сделкам.
Напомним, что на сегодняшний день редакция опубликовала 10 статей о вышеуказанном медицинском центре и врачах:
2) MC Норк Мараш выражает "соболезнования" лишь спустя 26 дней после смерти гражданина
5) Скандальное видео: "... уходите и больше никогда сюда не возвращаетесь" - Врачи медицинского центра "Норк Мараш" перевязывают тяжелобольного пациента