Սկանդալային տեսանյութ. «․․․ գնում եք և այլևս այստեղ չեք վերադառնում»․ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի բժիշկները՝ վիրակապվող ծանր բուժառուին
![]() Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Նորք Մարաշ ԲԿ-ում քաղաքացու տանջալից ու ողբերգական մահից հետո, քաղաքացիներն ահազանգում, տեսանյութեր և ձայնագրություններ են ուղարկում խմբագրություն։ Հանրությանն ենք ներկայացնում քաղաքացիների ուղարկած սկանդալային մի տեսանյութ (ԲԿ-ի 1-ին հարկ, դուպլեքս բաժնի ընդունարան-սպասասրահ և վիրակապարան), թե ինչպես են Նորք-Մարաշ սրտաբանական ԲԿ-ում Հիպոկրատի երդում տված «բժիշկները», իրենց վիրահատած բուժառուի հետվիրահատական ցավերին ի պատասխան, կոպիտ բառապաշարով հորդորում՝ «․․․ գնում եք և այլևս այստեղ չեք վերադառնում» (ներկայացնում ենք նաև տեսագրության սղագրությունը)։ Բուժառու - ես ասում եմ ձեզ, հայերեն, բերնեբերան ասում եմ՝ ձեռ մի տվեք վերքիս, մեռնում եմ։ Բժիշկ - դե ուրեմը մի եկեք ստեղ։ Բուժառու - էն գլխից ես սխալ հիվանդանոց մտա, խի՞ եկա էս անտեր հիվանդանոց, ես գիտեի, որ էս հիվանդանոց պտի չգայի։ Բժիշկ - սա լինի քո վերջին այցը, վիրակապությունը դնում ենք, գնում եք և այլևս այստեղ չեք վերադառնում։
Այս ԲԿ-ի և բուժանձնակազմի գործողություններին վերաբերող այլ տեսա-ձայնագրություններ խմբագրությունը կհրապարակի նաև առաջիկայում։
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ Եթե Դուք (Ձեր հարազատները) ևս տուժել եք վերոնշյալ բժիշկների, կամ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի այլ աշխատակիցների գործողություններից, կարող եք զանգահարել խմբագրության լրահավաք հեռախոսահամարին (010 55 20 59), կամ գրել (ուղարկել ձայնագրություններ, տեսագրություններ, այլ նյութեր) [email protected] լրահավաք հասցեին, կամ ֆեյսբուքի էջին։ Խմբագրությունը երաշխավորում է տեղեկատվություն տրամադրող անձի գաղտնիությունը։
Հիշեցնենք, որ ՄԱՄՈՒԼ․am լրատվականն անդրադարձել էր՝ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի բժիշկներ՝ Գագիկ Հեբոյանի, Քրիստինե Պողոսյանի, Հովհաննես Ավդալյանի, Գագիկ Հապետյանի, Էդուարդ Պետրոսյանի, Արա Անանյանի դեմ ներկայացված հաղորդմանը, համաձայն որի՝ «սրտի բաց վիրահատությունից հետո լիարժեք ապաքինված քաղաքացին մահացել է բուժանձնակազմի՝ կյանքի համար վտանգավոր գործողությունների, իսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ անգործության հետևանքով», որի մասով հարուցվել է քրեական գործ։ Խմբագրությունն անդրադարձել է այս միջադեպին հետևյալ հոդվածներում՝ 2) «Նորք Մարաշ ԲԿ-ն քաղաքացու մահվանից 26 օր անց է միայն «ցավակցություն» հայտնում»,

Скандальное видео: "... уходите и больше никогда сюда не возвращаетесь" - Врачи медицинского центра «Норк Мараш» перевязывают тяжелобольного пациента
Пятница, 30 Мая, 2025 года, 12:30
Как мы уже сообщали, после мучительной и трагической смерти гражданина в медицинском центре «Норк-Мараш» граждане бьют тревогу, присылая в редакцию видео и записи.
Представляем общественности скандальное видео, присланное гражданами (1-ый этаж медицинского центра, приемная дуплексного отделения и перевязочная), как «врачи», давшие клятву Гиппократа в кардиологическом медицинском центре «Норк-Мараш», в ответ на послеоперационные боли прооперированного ими пациента, грубо увещевают: «... уходите и больше сюда не возвращаетесь» (приводим также стенограмму видео).
Пациент - я тебе говорю, на армянском, слово в слово, не трогай мою рану, я умираю.
Врач - тогда не ходи сюда.
Пациент - я пришел не в ту больницу, и зачем я пришел в эту проклятую больницу, я знал, что не должен был прийти в эту больницу.
Врач- пусть это будет ваш последний визит, мы перевяжем, вы уходите и больше сюда не возвраща́етесь.
Редакция в ближайшее время опубликует другие видеозаписи, связанные с действиями этого МЦ и медперсонала.
Если вы (ваши близкие) также пострадали от действий вышеуказанных врачей или других сотрудников МЦ «Норк Мараш», можете позвонить по горячему номеру редакции (010 55 20 59), или написать (отправить записи, видео, другие материалы) на электронный адрес [email protected], или на страницу в Facebook.
Напомним, что информационное агентство MAMUL.am коснулся этой теме, ссылалось на заявление, поданное в отношении врачей МЦ «Норк Мараш» Гагика Гебояна, Кристине Погосянa, Ованнеса Авдаляна, Гагика Апетяна, Эдуарда Петросяна и Ара Ананяна, согласно которому «полностью выздоровевший гражданин скончался после операции на открытом сердце в результате опасных для жизни действий медперсонала, а в крайне тяжелом состоянии — в результате бездействия», в связи с чем было возбуждено уголовное дело.
Редакция освещал этот инцидент в следующих статьях:
1) «После операции с летальным исходом было подано заявление в отношении врачей Гагика Гебояна, Кристине Погосяна, Ованнеса Авдаляна, Гагика Апетяна, Эдуарда Петросяна и Ара Ананяна»,
2) «МЦ «Норк Мараш» выражает «соболезнования» лишь спустя 26 дней после смерти гражданина»,
3) «Тот же персонал отнял у меня маму»: общественность - статьями о врачах, причастных к трагическому инциденту,
4) «Возбуждено уголовное дело»: Следственный комитет - об инцидента с летальным исходом с участием Г. Гебояна, К. Погосяна, А. Ананяна, Э. Петросяна, Г. Авдаляна, Г. Апетяна.