Քրեական գործերի, կասկածելի գործարքների և խախտումների տակ կքած Միքայել Ադամյանը մեղադրում է լրատվամիջոցին՝ իրական փաստեր հրապարակելու մեջ
![]() Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք Մարաշ ԲԿ-ում տեղի ունեցած առեղծվածային և ողբերգական մահերի, բուժանձնակազմի՝ բժշկական էթիկայից դուրս վարքագիծը մերկացնող տեսանյութերի և ձայնագրությունների հրապարակումներից հետո, ԲԿ-ի տնօրեն Միքայել Ադամյանը հայցադիմում է ներկայացրել խմբագրության դեմ։ Վերջինիս անհանգստացրել է, որ խմբագրությունը քաղաքացիների ահազանգերով հավաքագրել և հրապարակել է իր ղեկավարած ԲԿ-ում տեղի ունեցող ողբերգական միջադեպերի իրական պատմությունների մանրամասները։ Հատկանշական է, որ այս անձի ղեկավարման տարիներին, Նորք Մարաշ ԲԿ-ն իրականացրել է կասկածելի գործարքներ, խախտումներ և 2022 թվականից անցնում է քրեական մի քանի գործերով․
Հետք լրատվականի բացահայտումներից տեղեկանում ենք նաև, որ հարուցվել է 2 քրեական գործ։ Ավելին, ԲԿ-ում բացահայտումներ է կատարել նաև ՊՎԾ-ն։ Հետաքրքիր է, որ ԲԿ-ի տնօրեն Միքայել Ադամյանը վերոնշյալ բացահայտումների մասին հրապարակումները զրպարտություն չի համարել և չի բողոքարկել դրանք։ Այդ մասին տեղեկանում ենք դատական տեղեկատվական համակարգից։ ՄԱՄՈՒԼ.am-ի հարցմանն ի պատասխան Քննչական կոմիտեից տեղեկացրեցին, որ նշված դեպքերի մասով հարուցվել է քրեական գործ՝ «ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով»։ Խմբագրությունը սկսել է հետաքննել վերոնշյալ գործերը և նոր հարցումներ է ուղղել Դատախազություն, Քննչական կոմիտե, Երևանի քաղաքապետարան և առաջիկայում կներկայացնենք դրանք հերթականությամբ։
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ Եթե Դուք (Ձեր հարազատները) տուժել եք վերոնշյալ անձի, կամ ԲԿ-ի այլ աշխատակիցների գործողություններից, կարող եք զանգահարել խմբագրության (010 55 20 59), կամ գրել (ձայնագրություններ, տեսագրություններ, այլ) [email protected] հասցեին, կամ ֆեյսբուքի էջին։ Խմբագրությունը երաշխավորում է տեղեկատվություն տրամադրող անձի գաղտնիությունը։ |

Микаел Адамян, замешанный в уголовных делах, подозрительных сделках и нарушениях, обвиняет СМИ в публикации реальных фактов
Пятница, 20 Июня, 2025 года, 12:24
После публикации загадочных и трагических смертей, видео и записей, разоблачающих неэтичное поведение медицинского персонала в медицинском центре «Норк-Мараш», действующем под юрисдикцией мэрии Еревана, директор медицинского центра Микаел Адамян подал в суд на редакцию.
Последний был обеспокоен тем, что редакция на основе обращений граждан собирала и публиковала подробности реальных историй трагических инцидентов, происходящих в возглавляемом им медицинском центре.
Примечательно, что за годы руководства этого человека медицинский центр «Норк-Мараш» осуществлял подозрительные сделки, нарушения, а с 2022 года был замешан в нескольких уголовных делах.
• На 66 млн драмов было закуплено хирургическое оборудование, которое не используется.
• 30 млн драмов не были зачислены в бюджет медицинского центра.
• Медицинский центр обходит Закон о закупках и размещает заказы по телефону.
• Медицинский центр работал в убыток и т. д.
Из разоблачений hetq.am мы также узнаем, что возбуждено 2 уголовных дела. Более того, Следственный комитет также выступил с разоблачениями в МК.
Интересно, что директор МК Микаел Адамян не счел публикации о вышеуказанных разоблачениях клеветой и не обжаловал их. Об этом мы узнаем из судебной информационной системы.
В ответ на запрос MAMUL.am Следственный комитет сообщил, что по указанным фактам возбуждено уголовное дело «по признакам части 1 статьи 214 Уголовного кодекса Республики Армения».
Редакция начала расследование вышеуказанных фактов и направила новые запросы в прокуратуру, Следственный комитет и мэрию Еревана, и мы представим их по порядку в ближайшее время.
Если вы (ваши близкие) пострадали от действий вышеуказанного лица или других сотрудников МК, вы можете позвонить в редакцию (010 55 20 59), или написать (записи, видео и т. д.) на [email protected], или на страницу в Facebook.