«Գագիկ Հեբոյան, քո հրեշ խմբով խլեցիք 27 տարեկան եղբորս կյանքը՝ թողնելով որբ երկու երեխաների, իսկ 25 օրից պետք է ծնվեր երրորդ երեխան»․ Սուսաննա Խաչիկյան
Երկուշաբթի, 23 հունիսի, 2025 թ., 12:18
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք Մարաշ ԲԿ-ում ապրիլի 27-ին մահվան ողբերգական դեպքի մասին ՄԱՄՈՒԼ.am-ի հրապարակումից հետո քաղաքացիների ահազանգերը խմբագրություն չեն դադարում։
Նույն ԲԿ-ում երիտասարդ Սևակ Խաչիկյանի մահվան առեղծվածային և ողբերգական դեպքի մանրամասները խմբագրությանն է ներկայացրել քույրը՝ Սուսաննա Խաչիկյանը։
Ներկայացնում ենք զրույցի ամբողջական սղագրությունը։
«Եղբայրս 27 տարեկան էր։ Պետք է սրտի կլապանը փոխեին։ Առաջին վիրահատությունը կատարել էր Հրայրը։ Ե՛վ վիրահատությունը, և՛ հետվիրահատական շրջանը եղբայրս շատ լավ էր անցել՝ առանց որևէ խնդրի։
Մեզ ուղղորդեցին էդ Գագիկ Հեբոյանի մոտ։
Վիրահատությունը տևեց 6-7 ժամ։ Մեզ ասացին՝ «վիրահատությունը շատ լավ է անցել․․․ ամեն ինչ լավ է»։ Ես կարողացա մտնել բոքս և տեսնել եղբորս, որից հետո մեզ ուղարկեցին տուն։
Ժամեր անց, երևի մեկին-երկուսին, հիվանդանոցից զանգահարում են մեզ և ասում. «Ձեր եղբայրը շատ վատ ա․․․, կտրուկ վատացել ա․․․ շտապ եկեք հիվանդանոց»։
Պատկերացրեք՝ ինչ վիճակում կհասնենք հիվանդանոց։ Մեզ չթողեցին մտնել ներս, սպասեցրեցին մոտ երկու ժամ, հետո եկան, ասացին՝ «ձեր եղբայրը մահացել է․․․ սրտի անբավարարություն․․․ սիրտը չդիմացավ․․․ սրտի կանգ է եղել»։
Թե իրականում ինչ էր պատահել, ինչ սխալ էին կատարել բժիշկները, որևէ բացատրություն մեզ չտրվեց։
Եղբորս կինը հղի էր, սպասում էին երրորդ երեխային և մահվանից 25 օր անց ծնվեց եղբորս երրորդ երեխան։
Երիտասարդ, ընդամենը 27 տարեկան եղբորս կյանքը կործանելուց, երեք անչափահաս երեխաներին առանց հայրիկի թողնելուց, մեր ընտանիքը քանդելուց հետո, այդ Հեբոյանը և նրա անձնակազմից որևէ մեկը, գոնե ձևի համար, չի էլ զանգահարել մեր ընտանիքի որևէ անդամի։
Մենք չենք դիմել ոստիկանություն, քանի որ գիտենք՝ Հայաստանում ոչ մի բժիշկ չի պատժվում։ Սպասում էինք, որ ոստիկանությունը պետք է գործ հարուցի, սակայն ոչ մի բան տեղի չունեցավ։ Գագիկ Հեբոյանը չպատժվեց։ Ավելին մինչ օրս աշխատում է։
Հասկանալով, որ որևէ մեկը չի պատժվելու և հսկայական ծախսեր պետք է անենք ոստիկանական ձևական քաշքշուկների վրա, այն դեպքում, երբ եղբորս կինը և երեք անչափահաս երեխաները մնացել են առանց հայրիկի, որոշեցինք չծախսել գումարը, այլ հոգանք եղբորս ընտանիքի հոգսերը»։
Տեղեկացնում ենք, որ խմբագրությունն անդադար ահազանգեր է ստանում նույն ԲԿ-ում և բժիշկների մասնակցությամբ ողբերգական միջադեպերի մասին։
Ահազանգերն ուսումնասիրության փուլում են և պարբերաբար կներկայացնենք հանրությանը։
Հիշեցնենք, որ խմբագրությունը վերոնշյալ ԲԿ-ի և բժիշկների մասին մինչ օրս հրապարակել է ութ հոդված՝
3) «Նույն անձնակազմը ինձնից խլեց մայրիկիս»․ հանրությունը՝ ողբերգական միջադեպին մասնակից բժիշկների մասին հոդվածներով,
8) Քրեական գործերի, կասկածելի գործարքների և խախտումների տակ կքած Միքայել Ադամյանը մեղադրում է լրատվամիջոցին՝ իրական փաստեր հրապարակելու մեջ։
գագիկ հեբոյան քո հրեշ խմբով Աստծուց առնեք ձեր պատիժը անհամբեր սպասում եմ այդ օրվան, երբ խլեցիք իմ 27 տարեկան Եղբորս կյանքը, թողնելով որբ երկու անմեղ հրեշտակների և 25 օր հետո պետք է ծնվեր երրորդ երեխան և այդպես էլ չտեսավ իր Անգելինային։

"Гагик Эбоян, вы и ваш чудовищный персонал лишили жизни моего 27-летнего брата, оставив двух детей сиротами, а третий ребенок должен был родиться через 25 дней" - Сусанна Хачикян
![]() После того, как MAMUL.am опубликовал информацию о трагической смерти 27 апреля в медицинском центре "Норк-Мараш", находящемся в ведении мэрии Еревана, в редакцию не перестают поступать тревожные сообщения граждан. Представляем полную стенограмму беседы. "Моему брату было 27. Ему должны были заменить сердечный клапан. Первую операцию провел Грайр. И операция, и послеоперационный период прошли у брата очень хорошо, без каких-либо проблем. Нас направили к этому Гагику Эбояну. Операция длилась 6-7 часов. Нам сказали: "Операция прошла очень хорошо... все хорошо". Я смог войти в бокс и увидеть брата, после чего нас отправили домой. Спустя час, наверное, один или два, нам звонят из больницы и говорят: "Вашему брату очень плохо... ему стало хуже... немедленно приезжайте в больницу". Представьте, в каком состоянии мы будем, когда приедем в больницу. Нас не пустили, заставили ждать около двух часов, потом пришли и сказали: "Ваш брат умер... сердечная недостаточность... сердце не выдержало... произошла остановка сердца". Нам не дали никаких объяснений, что же на самом деле произошло, какую ошибку допустили врачи. Жена моего брата была беременна, они ждали третьего ребенка, и через 25 дней после его смерти у моего брата родился третий ребенок. Разрушив жизнь моего младшего брата, которому было всего 27 лет, оставив троих несовершеннолетних детей без отца и разрушив нашу семью, этот Эбоян и его сотрудники, хотя бы для показа, даже не позвонили ни одному члену нашей семьи. Понимая, что никто не будет наказан, и нам придется потратить огромные суммы на формальные полицейские хлопоты, в то время как жена моего брата и трое несовершеннолетних детей остались без отца, мы решили не тратить деньги, а заняться заботами семьи моего брата."
Сообщаем, что в редакцию постоянно поступают оповещения о трагических инцидентах в этом же МЦ и с участием врачей. Материалы изучаются, и мы будем периодически представлять их общественности.
Напомним, что редакция опубликовала восемь статей о вышеупомянутых МЦ и врачах: 2) МЦ "Норк Мараш" выражает "соболезнования" лишь спустя 26 дней после смерти гражданина, 6) "В смерти моей жены виноваты Гагик Эбоян и Кристине Погосян" - Мгер Халатян, ВНИМАНИЕ ![]() |