«Նորք Մարաշ ԲԿ-ի վիրաբույժ Վրեժ Հովակիմյանն ամուսնուս հասցրեց անդառնալի կետի, իսկ ինքը մեկնեց արտերկիր՝ Նոր տարի նշելու»․ քաղաքացին՝ ամուսնու մահվան միջադեպի մասին
![]() Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք Մարաշ բժշկական կենտրոնում մահվան ողբերգական դեպքերի մասին հրապարակումից հետո քաղաքացիների ահազանգերը խմբագրություն չեն դադարում, որոնց կանդրադառնանք առանձին հրապարակումներով։ Ողբերգական հերթական դեպքի մասին ահազանգել է մահացած քաղաքացու կինը, ով նույնպես բուժաշխատող է և խնդրել է չհրապարակել մահացած ամուսնու անունը։ Ներկայացնում ենք ահազանգի սղագրությունը ամբողջությամբ։ «Ամուսինս 66 տարեկան էր։ 2024թ․ դեկտեմբերին, հերթական ստուգման ժամանակ, պատահաբար հայտնաբերվեց որովայնային անեվրիզմա (անոթի, աորտայի լայնացում)։ Խորհուրդ տվեցին Նորք Մարաշ ԲԿ-ի անոթային վիրաբույժ Վրեժ Հովակիմյանին, որ իբր «շատ լավ մասնագետ է» (Անոթային վիրաբույժ, անոթային կլինիկայի ղեկավար)։ Գնացինք, նայեց հետազոտությունները և ասաց, «Շտապ, անհապաղ վիրահատություն է անհրաժեշտ»։ Իսկ ամուսինս իրեն շատ լավ էր զգում, ոչ մի խնդիր չուներ, արհեստավոր, ուժեղ մարդ և ասաց․ «Բայց ես լավ եմ զգում, գոնե թողեք Նոր տարին տանն անց կացնեմ»։ Սակայն, Վրեժ Հովակիմյանն ասաց․ «Ոչ, պետք է անհապաղ վիրահատել, ի՞նչ ես անհանգստանում, մի քանի օր կպառկես, Նոր տարուն տանը կլինես»։ Այնպես վախեցրեց, որ ամուսինս ասաց․ «Դե որ բժիշկն ասում է․․․․»։ Այդ չարաբաստիկ հիվանդանոցում դա դարձավ մեր ճակատագրական սխալ որոշումը։ Դեկտեմբերի 24-ին, շուրջ 6 ժամ վիրահատությունից հետո, մեզ ասացին, որ վիրահատությունը շատ լավ է անցել։ Սակայն, 2 օր անց, ասացին, որ վերակենդանացման բաժնում վիճակը վատացել է և միայն դեկտեմբերի 29-ին՝ չդադարող լուծ և 39-40 աստիճան ջերմությամբ, ծանր վիճակում ամուսնուս տեղափոխեցին պալատ։ Ես մասնագետ եմ և գիտեմ, որ հիվանդը, ով երբեք աղիքային խնդիր չի ունեցել, չի կարող օրը 10-20 անգամ լուծել։ Անգամ ամուսնուս աղիներից 80 սանտիմետր երկարությամբ լորձաթաղանթ անջատվեց։ Նման ծանր կարգավիճակում, բժիշկ Վրեժ Հովակիմյանը եկավ ու ասաց․ «Ես դեկտեմբերի 30 - հունվարի 7-ը ընտանիքիս հետ մեկնում եմ արտերկիր՝ Ամանորը նշելու»։ Ես ապշեցի, ասացի՝ բժիշկ, բայց ամուսինս ձեր վիրահատած հիվանդն է ու շատ վատ վիճակում է, լուծ է, 39-40 աստիճան ջերմություն, իսկ դուք գնում եք արտերկիր, բա որ դուրս չգա այդ վիճակից։ Ինքը շատ հանգիստ, ասաց․ «Կապի մեջ կլինենք» ու գնաց։ Իսկ ամուսնուս վիճակն անընդհատ վատանում էր, իսկ իրենք ոչ մի գործողություն չէին կատարում, իսկ եթե մի բան էլ ասում էինք, անտարբեր, կոպիտ տոնով սահմանափակում էին ցանկացած խոսք՝ գլխավոր բուժքույրից մինչև բժիշկ։ Ես պահանջեցի և հրավիրեցինք ինֆեկցիոնիստ։ Պարզվեց, որ վերակենդանացման բաժանմունքից, կամ վիրահատության ժամանակ ամուսնուս մոտ ներհիվանդանոցային աղիքային ինֆեկցիա է անցել։ Իսկ դա տեղի է ունենում, եթե հիվանդանոցում, վիրահատարանում, վերակենդանացման բաժնում ախտահարումը վատ է կատարվում։ Բժիշկն սկսեց արդարանալ, թե «այդպիսի բաներ լինում են․․․ ժամանակ է պետք, կկարգավորվի»։ Նման ծանր վիճակով հունվարի 15-ին մեզ դուրս գրեցին։ Տանը սրսկում էի, ջերմությունն իջնում էր 34 աստիճան։ Զանգահարում էի այդ բժշկին, ասում էի՝ մարդը սառել է։ Բժիշկն ասում էր․ «Կաթիլային միացրու, շատ հեղուկ տվեք»։ Անում էինք իր ասածները, ջերմությունը նորից բարձրանում էր 39-40 աստիճանի։ Ու այդպես օրը մեջ տանում էինք Նորք Մարաշ ԲԿ, որտեղ ամուսնուս չէին հոսպիտալացնում, շատ անտարբեր էին վարվում, իսկ մեզ ասում էին․ «․․․ ժամանակ է պետք, լավ կլինի»։ Ես պահանջում էի, որպեսզի նորից որովայնը բացվի, քանի որ ինտոկսիկացիա կար։ Իսկ բժիշկը հակառակվում էր, ու ասում․ «ԿՏ-ն ոչինց ցույց չի տալիս»։ Ես բուժաշխատող եմ և գիտեմ, միայն ԿՏ էին անում, որը թանկարժեք հետազոտություն է, նախարարությունից ԿՏ-ի փողը քաշելու համար, իսկ այլ հետազոտություն չէին կատարում։ Ամուսնուս վիճակն օր օրի վատանում էր։ Նորից ահազանգեցինք հիվանդանոց, ասացին՝ բերեք նորից սոնոգրաֆիա անենք։ Տարանք սոնոգրաֆիայի և բժիշկների աչքի առաջ որովայնի վերքն ինքն իրեն բացվեց և սկսեց թարախ հոսել։ Զայրույթով ասացի՝ ես մասնագետ եմ և ասում էի՝ չի կարող մարդը հենց այնպես ջերմել։ Իրենք միայն վիրակապեցին, կրկին չհոսպիտալացրեցին ու ասացին․ «Պառկեցնելու կարիք չկա, այսպես կբերեք-կտանեք»։ Նորից ահազանգեցինք այդ հիվանդանոց, ասացին՝ բերեք, նորից ստուգենք։ Որպեսզի ամուսնուս մոտ իրենց հետ չխոսեմ, ավելի շուտ գնացի հիվանդանոց, մինչ որդիս կբերեր ամուսնուս։ Բժշկին ասացի՝ խնդրում եմ որովայնը կրկին բացեք, քանի որ եթե վիրահատությունից հետո մարդն անընդհատ ջերմում է, ուրեմը միանշանակ որովայնում խնդիր կա։ Չէ որ վիրահատության ժամանակ աղիները տեղաշարժվում են, հանվում են դուրս և այլն։ Բժիշկը մի փոքր վերքը մեծացրեց, արյուն եկավ, ասաց․ «Տեսեք, որ բան չկա»։ Ես ասացի՝ թողեք վերքը փոքր բաց մնա, որ եթե ինչ որ բան կա․ դուրս գա օրգանիզմից։ Հաջորդ օրն ամուսնուս վիրահատեցին և պարզվեց, որ սիգմայաձև աղին վնասվել ու ծակվել է։ Եթե այդ կտրվածքը չարվեր, կղանքը կշարունակեր լցվել որովայնի մեջ։ Նույն օրն ամուսինս կրկին վատացավ, նորից վիրահատեցին և պարզվեց, որ բարակ աղիներն էլ են վնասվել։ Վարակները քայքայել էին ամուսնուս աղիքային ողջ համակարգը, դրանք ծակվել էին, հասցրել անդառնալի կետի և փետրվարի 20-ին ամուսինս մահացավ։ Շենգավիթի վերակենդանացման բաժնի վարիչն ասաց, որ «Ուշացման հետևանք է, եթե շուտ վիրահատվեր, կփրկվեր»։ Այն ժամանակ, երբ Նորք Մարաշում ես պահանջում էի կրկին վիրահատել, ինձ պատասխանում էին․ «ԿՏ-ն ոչինչ չի ցույց տալիս»։ Ես ասում էի՝ ԿՏ-ն գործիք է, իսկ մարդն ունի կլինիկա, ջերմում է, ինֆեկցիա կա, ինտոկսիկացիայի մեջ է և գնալով վատանում է։ Սակայն, միևնույն է իրենք իրենցը պնդելով չվիրահատեցին։ Մենք հոգեկան այնպիսի տառապանքների մեջ ենք, որ ի վիճակի չէինք բողոքել պատկան մարմիններին։ Չնայած որ բողոքենք, ի՞նչ օգուտ։ Միևնույն է որևէ արդյունք չի լինելու։ Ո՞վ է տեսել, որ Հայաստանում որևէ բժիշկ պատասխանատվության ենթարկվի և պատիժ կրի»։
Հիշեցնենք, որ խմբագրությունը վերոնշյալ ԲԿ-ի և բժիշկների մասին մինչ օրս հրապարակել է 11 հոդված՝ 2) «Նորք Մարաշ ԲԿ-ն քաղաքացու մահվանից 26 օր անց է միայն «ցավակցություն» հայտնում», 3) «Նույն անձնակազմը ինձնից խլեց մայրիկիս»․ հանրությունը՝ ողբերգական միջադեպին մասնակից բժիշկների մասին, 4) «Հարուցվել է քրեական գործ»․ Քննչական կոմիտեն՝ Գ․ Հեբոյանի, Ք․ Պողոսյանի, Ա․ Անանյանի, Է․ Պետրոսյանի, Հ․ Ավդալյանի, Գ․ Հապետյանի մասնակցությամբ մահվան ելքով դեպքի մասին, 5) Սկանդալային տեսանյութ. «․․․ գնում եք և այլևս այստեղ չեք վերադառնում»․ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի բժիշկները՝ վիրակապվող ծանր բուժառուին, 6) «Կնոջս մահվան մեղավորները Գագիկ Հեբոյանն ու Քրիստինե Պողոսյանն են»․ Մհեր Խալաթյան, 8) Քրեական գործերի, կասկածելի գործարքների և խախտումների տակ կքած Միքայել Ադամյանը մեղադրում է լրատվամիջոցին՝ իրական փաստեր հրապարակելու մեջ, 9) «Գագիկ Հեբոյան, քո հրեշ խմբով խլեցիք 27 տարեկան եղբորս կյանքը՝ թողնելով որբ երկու երեխաների, իսկ 25 օրից պետք է ծնվեր երրորդ երեխան»․ Սուսաննա Խաչիկյան, 10) 66 միլիոն դրամի առեղծվածային գործարք՝ Նորք Մարաշ սրտաբանականում, 11) Նորք Մարաշ ԲԿ-ն գովազդում է սրտի խնդիր ունեցող 4 տարեկան երեխային ծեծած սրտաբան Կարեն Կուրդովին։
Եթե Դուք (Ձեր հարազատները) տուժել եք վերոնշյալ բժիշկների, կամ ԲԿ-ի այլ աշխատակիցների գործողություններից, կարող եք զանգահարել խմբագրության (010 55 20 59), կամ գրել (ուղարկել ձայնագրություններ, տեսագրություններ, այլ) [email protected] հասցեին, կամ ֆեյսբուքի էջին։ |

"Вреж Овакимян, хирург МЦ "Норк-Мараш", довёл моего мужа до точки невозврата, a он уехал за границу встречать Новый год": Гражданка - о смерти мужа
Понедельник, 21 Июля, 2025 года, 11:36
После публикации трагических случаев смерти в медицинском центре "Норк-Мараш", находящемся в ведении мэрии Еревана, обращения граждан в редакцию не прекращаются, о чём мы и поговорим в отдельных публикациях.
Супруга погибшего гражданина, также являющаяся медицинским работником и попросившая не публиковать имя его мужа, сообщила редакции о ещё одном трагическом случае.
Представляем полную стенограмму обращения.
"Моему мужу было 66 лет. В декабре 2024 года во время планового обследования случайно обнаружили аневризму брюшной полости (расширение сосуда, аорты).
Посоветовали сосудистого хирурга медицинского центра “Норк Мараш” Врежа Овакимяна, который, как говорят, “очень хороший специалист” (сосудистый хирург, заведующий сосудистой клиникой).
Мы пошли, он посмотрел на анализы и сказал: “Необходима срочная, немедленная операция”. А муж чувствовал себя очень хорошо, никаких проблем не было - мастер, крепкий мужчина, он сказал: "А я чувствую себя хорошо, пусть хоть Новый год дома проведу". Но Вреж Овакимян сказал: "Нет, тебе нужно срочно делать операцию, чего ты переживаешь?, несколько дней пролежишь в постели, а на Новый год будешь дома". Меня это так напугало, на что муж сказал: "Ну, врач говорит...". В той злополучной больнице это стало нашим роковым решением.
24 декабря, примерно через 6 часов после операции, нам сказали, что она прошла очень хорошо. Однако через 2 дня нам сообщили, что состояние в реанимации ухудшилось, и только 29 декабря, с непрекращающейся диареей и температурой 39-40 градусов, моего мужа перевели в палату в тяжёлом состоянии.
Я специалист и знаю, что пациент, у которого никогда не было проблем с кишечником, не может испражняться 10-20 раз в день. У моего мужа даже отслоилась слизистая оболочка длиной 8 сантиметров.
В такой сложной ситуации пришёл доктор Вреж Овакимян и сказал: “Я еду с семьёй за границу с 30 декабря по 7 января встречать Новый год”. Я была ошеломлена и сказала: “Доктор, но мой муж – пациент, которого вы прооперировали, он в очень плохом состоянии, у него понос, температура 39-40 градусов, и вы едете за границу, чтобы он не вышел из этого состояния”. Он очень спокойно сказал: “Мы будем на связи” и ушёл.
А состояние моего мужа постоянно ухудшалось, и они не предпринимали никаких действий, а если мы что-то и говорили, то ограничивались безразличным, грубым тоном – от старшей медсестры до врача.
Я потребовала, и мы пригласили инфекциониста. Оказалось, что мой муж заразился внутрибольничной кишечной инфекцией в реанимации или во время операции. А такое случается, если плохо лечат в больнице, в операционной, в реанимации. Врач начал оправдываться: “Так бывает… нужно время, всё пройдёт”. 15 января нас выписали в таком тяжёлом состоянии.
Я делала ему уколы дома, температура упала до 34 градусов. Я звонила врачу, говорила, что у него простуда. Врач говорил: “Поставьте капельницу, давайте ему много жидкости”. Мы делали всё, что он говорил, температура снова поднималась до 39-40 градусов. И мы днём возили его в медицинский центр «Норк Мараш», где моего мужа не госпитализировали, были очень равнодушны и говорили: “…нужно время, он поправится”.
Я требовала, чтобы ему снова вскрыли брюшную полость, потому что была интоксикация. А врач возражал: “КТ ничего не показывает”. Я медик и знаю, что ему сделали КТ - дорогостоящее исследование, только чтобы получить деньги от министерства, и никаких других исследований не проводили.
Состояние моего мужа ухудшалось с каждым днём. Мы снова позвонили в больницу, они сказали: “Привозите его, сделаем ещё одно УЗИ”. Мы отвезли его на УЗИ, и на глазах у врачей рана на животе сама собой открылась, и из неё пошёл гной. Я сердито сказала: “Я специалист, я же говорила - не может у человека просто так подняться температура”. Ему лишь наложили повязку, опять не госпитализировали, сказав: “Не нужно его госпитализировать, вы его только привозите на осмотр и заберите”.
Поскольку они продолжали бездействовать, по моей просьбе его отправили в Центр Давидяна на анализы. Пришёл ответ: стафилококк и псевдомоноз кишечника. Оба заболевания – серьёзные внутрибольничные инфекции, не поддающиеся лечению антибиотиками. Назначили лекарства. Лечили ещё 10 дней, но ничего не помогло.
Мы снова позвонили в больницу, сказали: "Привозите, ещё раз осмотрим". Чтобы не говорить об этом мужу, я поехала в больницу раньше, до того, как сын смог привезти мужа ко мне. Я сказала врачу: "Пожалуйста, снова вскройте живот, потому что если после операции у человека постоянно высокая температура, то точно есть проблема в животе". Ведь во время операции кишечник перемещают, вынимают и т.д. Врач немного расширил рану, пошла кровь, сказал: "Видете, ничего нету". Я сказала: "Оставьте рану немного открытой, чтобы, если там что-то есть, оно могло выйти наружу".
В ту же ночь мужу внезапно стало хуже, и из живота начал выходить стул. Мы позвонили, отправили снимки врачу. Он сказал: «Это стул, прямо сейчас, срочно везите его в больницу Шенгавит, где он уже записался на приём». Мы не стали ждать скорую и сразу отвезли его в больницу вместе с сыном.
На следующий день мужу сделали операцию, и выяснилось, что у него повреждена и перфорирована сигмовидная кишка. Если бы этот разрез не был сделан, кал продолжал бы заполнять брюшную полость.
Но, как специалист, я понимала, что кишечник необратимо поврежден. Мы даже пытались срочно перевезти его в другую страну, чтобы спасти жизнь мужа. Однако не получилось.
В тот же день мужу снова стало хуже, сделали повторную операцию, и оказалось, что у него также поврежден тонкий кишечник. Инфекция разрушила весь кишечник мужа, довела до необратимого состояния, и 20 февраля муж скончался.
Заведующий реанимацией в Шенгавите сказал: "Это следствие задержки, если бы его прооперировали раньше, его бы спасли". Тогда, когда я потребовала повторную операцию в Норк-Мараше, мне ответили: "КТ ничего не показывает". Я сказала: "КТ — это инструмент, а у человека клиника, температура, инфекция, интоксикация, и ему становится хуже". Однако они всё равно настояли на том, чтобы не оперировать.
Фактически, из-за халатного, бесчувственного отношения доктора Врежа Овакимяна, его медперсонала и медперсонала отделения реанимации я потеряла здорового, физически крепкого, работающего мужа, который сам добрался до больницы, а мои сыновья — отца. Они продолжают работать, радоваться жизни и не несут никакой ответственности.
Мы настолько страдаем, что не можем обратиться в соответствующие органы. Даже если мы будем жаловаться, какой толк? Всё равно ничего не будет. Кто видел, чтобы хоть один врач в Армении был привлечён к ответственности и наказан?"
Напомним, что на сегодняшний день редакция опубликовала 11 статей о вышеуказанном медицинском центре и врачах:
2) MC Норк Мараш выражает "соболезнования" лишь спустя 26 дней после смерти гражданина
5) Скандальное видео:"... уходите и больше никогда сюда не возвращаетесь" - Врачи медицинского центра "Норк Мараш" перевязывают тяжелобольного пациента
11) МК "Норк Мараш" рекламирует кардиолога Карена Курдова, избившего 4-летнего ребенка с проблемами сердца