Նորք Մարաշ ԲԿ-ն շրջանցում է «Գնումների մասին» օրենքը, զանգով պատվերներ կատարում, իսկ Երևանի քաղաքապետարանը կոծկում է, ապա՝ հաստատում խախտումները
![]() Ինչպես տեղեկացրել էինք, ՄԱՄՈՒԼ.am լրատվականը շարունակում է ներկայացնել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք Մարաշ ԲԿ-ում ողբերգական մահերի, բուժանձնակազմի՝ բժշկական էթիկայից դուրս վարքագծի (ձայնագրություններ, տեսանյութեր), կասկածելի գնումների դեպքերը, որոնցով հարուցվել են քրեական գործեր։ Խմբագրությունը պարզել է, որ ԲԿ-ում «Գնումների մասին» օրենքի շրջանցման դեպքերը սկսվել են տնօրեն Միքայել Ադամյանի ղեկավարման սկզբից և ընդամենը մեկ տարի անց, 2020 թ․ ՊՎԾ-ն բացահայտել է դրանք։ Խախտումները վերաբերում են «Ալմաքսիմս» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագրին, որը պետք է մատակարարեր Medtronic և Abbott դեղապատ ստենտներ (ստենտների մատակարարման գործարքներին կանդրադառնանք հաջորդ հրապարակման մեջ)։ 2021 թ․ Երևանի քաղաքապետարարանն ուսումնասիրել է բաց մրցույթներից մեկը և հայտնաբերել կոպիտ խախտումներ․ 13 չափաբաժնից բաղկացած բաց մրցույթում ԲԿ-ն ապրանքների տեխնիկական բնութագրերը կազմել է խտրական և ոչ մրցակցային տարբերակով։ Ներքին աուդիտի եզրակացությունում կարդում ենք․ «Նորք Մարաշ ԲԿ-ի պատասխանատու ստորաբաժանումները կոպտորեն խախտել են «Գնումների մասին» օրենքի պահանջները՝ տեխնիկական բնութագրերում հղում են կատարել կոնկրետ ընկերությունների և ապրանքային նշանների»։ Գնումների հպանցիկ ուսումնասիրությունից անգամ ակնհայտ է, որ ԲԿ-ն առանց որևէ ընթացակարգի պատվերներ է տալիս մի շարք ընկերությունների․ եթե ցանկանում է ապրանք գնել, զանգահարում է կոնկրետ ընկերության և խնդրում մատակարարել։ Ավելին, առանց հիմնավորումների, չեղարկում է մատակարարների պայմանագրերը, ներգրավում գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող ընկերություններ, որոնց հիմնադիրները (իրական շահառուները) փոխկապակցված են (ենթադրաբար) ԲԿ տնօրինության, կամ բուժանձնակազմի հետ (խմբագրությունն այժմ հետաքննում է այս տեղեկությունները)։ Վերոնշյալ փաստերի վերաբերյալ հարցումներին Երևանի քաղաքապետարանի պատասխանում ասվում է․ «Նորք Մարաշ ԲԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ 2020 և 2021 թթ. բժշկական կենտրոնի կարիքների համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումների գնումներն իրականացվել են բացառապես գնումների վերաբերյալ ՀՀ գործող օրենսդրության շրջանակում՝ մրցակցային գնման ձևերով»։ Քանի որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն քաղաքապետարանի միջոցով ակնհայտ կեղծ տեղեկություն էր տրամադրել, նոր հարցում է ուղարկվել Երևանի քաղաքապետարան՝ նշելով ԲԿ-ին առանց գնման ընթացակարգերի ապրանքներ մատակարարած ընկերությունների տվյալները և պահանջել հայտնել, թե ի՞նչ ծավալի գնումներ են կատարել այդ ընկերություններից։ Ապացույցների ծանրակշիռ ազդեցության տակ, Երևանի քաղաքապետարանը հաստատել է, որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն առաջին գրության մեջ թաքցրել է առանց մրցույթի գնումներ կատարելու փաստը, նշելով՝ «այո՛, նմանատիպ գնումներ կատարվել են»։ Փաստորեն, Նորք Մարաշ ԲԿ-ն, գնումները կատարում է իր հայեցողությամբ և նախընտրած մատակարարներից՝ շրջանցելով գնումների մասին ՀՀ օրենսդրությունը, որի մասին Երևանի քաղաքապետեր Հայկ Մարությանն ու Տիգրան Ավինյանը տեղյակ են, սակայն որևէ գործողություն չեն իրականացրել։ Հավելենք, որ նմանատիպ միջադեպով, «Մեգիէլ» ՍՊԸ-ն բողոքարկել է գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակցին ցուցակում ներառելու նպատակով նախաձեռնված ընթացակարգը (ՍՑ-ԼՕ-2022/261, ԳԲՔԱ-ՆԳ-2021/18, ՆՄԲԿ-ԲՄԱՊՁԲ-21/46) և սնանկության հայց է ներկայացրել Նորք Մարաշ ԲԿ-ի դեմ (ՍնԴ/1626/04/21)։ Ընդ որում, երբ դատարանը գործն ընդունել է վարույթ, ԲԿ-ն անմիջապես վճարել է մոտ 50 միլիոն դրամ։ Դատարանը պարտավորեցրել է ԲԿ-ին վճարել նաև սնանկության կառավարչի 3 867 207 դրամը և ԴԱՀԿ-ի միջնորդավճարը՝ պարտավորությունն ինքնակամ չկատարելու համար (դատավոր՝ Լ․ Կատվալյան)։ Խմբագրությունում առկա տեղեկություններով, սնանկության կառավարչի և ԴԱՀԿ գումարները (կամ մի մասը) փոխանցվել է ոչ թե ԲԿ-ի, այլ՝ տնօրեն Միքայել Ադամյանի անձնական միջոցներից։ Այս այս տեղեկատվությունը ևս ճշգրտվում է և եթե հաստատվի, ապա դրան կանդրադառնանք առանձին հրապարակմամբ։
Հիշեցնենք, որ խմբագրությունը վերոնշյալ ԲԿ-ի և բժիշկների մասին մինչ օրս հրապարակել է 12 հոդված՝ 2) «Նորք Մարաշ ԲԿ-ն քաղաքացու մահվանից 26 օր անց է միայն «ցավակցություն» հայտնում», 3) «Նույն անձնակազմը ինձնից խլեց մայրիկիս»․ հանրությունը՝ ողբերգական միջադեպին մասնակից բժիշկների մասին, 4) «Հարուցվել է քրեական գործ»․ Քննչական կոմիտեն՝ Գ․ Հեբոյանի, Ք․ Պողոսյանի, Ա․ Անանյանի, Է․ Պետրոսյանի, Հ․ Ավդալյանի, Գ․ Հապետյանի մասնակցությամբ մահվան ելքով դեպքի մասին, 5) Սկանդալային տեսանյութ. «․․․ գնում եք և այլևս այստեղ չեք վերադառնում»․ Նորք Մարաշ ԲԿ-ի բժիշկները՝ վիրակապվող ծանր բուժառուին, 6) «Կնոջս մահվան մեղավորները Գագիկ Հեբոյանն ու Քրիստինե Պողոսյանն են»․ Մհեր Խալաթյան, 9) «Գագիկ Հեբոյան, քո հրեշ խմբով խլեցիք 27 տարեկան եղբորս կյանքը՝ թողնելով որբ երկու երեխաների, իսկ 25 օրից պետք է ծնվեր երրորդ երեխան»․ Սուսաննա Խաչիկյան, 10) 66 միլիոն դրամի առեղծվածային գործարք՝ Նորք Մարաշ սրտաբանականում, 11) Նորք Մարաշ ԲԿ-ն գովազդում է սրտի խնդիր ունեցող 4 տարեկան երեխային ծեծած սրտաբան Կարեն Կուրդովին, 12) «Նորք Մարաշ ԲԿ-ի վիրաբույժ Վրեժ Հովակիմյանն ամուսնուս հասցրեց անդառնալի կետի, իսկ ինքը մեկնեց արտերկիր՝ Նոր տարի նշելու»․ քաղաքացին՝ ամուսնու մահվան միջադեպի մասին։
Եթե Դուք (Ձեր հարազատները) տուժել եք վերոնշյալ բժիշկների, կամ ԲԿ-ի այլ աշխատակիցների գործողություններից, կարող եք զանգահարել խմբագրության (010 55 20 59), կամ գրել (ուղարկել ձայնագրություններ, տեսագրություններ, այլ) [email protected] հասցեին, կամ ֆեյսբուքի էջին։ |

МЦ «Норк Мараш» обходит Закон о закупках, размещая заказы по телефону, а мэрия Еревана скрывает, затем подтверждает нарушения
Понедельник, 28 Июля, 2025 года, 10:48
Как мы уже сообщали, информационное агентство MAMUL.am продолжает публиковать случаи трагической гибели пациентов, неэтичного поведения медицинского персонала (аудиозаписи, видеозаписи) и подозрительных закупок в подведомственном мэрии Еревана медицинском центре «Норк-Мараш», по которым возбуждены уголовные дела.
Редакция выяснила, что случаи обхода Закона о закупках в медицинском центре начались с начала руководства директора Микаела Адамяна, и лишь год спустя, в 2020 году, Следственный комитет их раскрыл. Нарушения связаны с договором с ООО «Алмаксимс» на поставку стентов с лекарственным покрытием Medtronic и Abbott (о сделках по поставке стентов мы расскажем в следующей публикации).
В 2021 году мэрия Еревана рассмотрела один из открытых тендеров и выявила грубые нарушения: в рамках открытого тендера, состоящего из 13 лотов, МЦ составил технические характеристики товара дискриминационным и неконкурентным образом. В заключении внутреннего аудита говорится: "Ответственные подразделения МЦ "Норк-Мараш" грубо нарушили требования Закона о закупках, указав в технических условиях конкретные компании и товарные знаки".
Даже при поверхностном ознакомлении с закупками становится ясно, что МЦ размещает заказы у ряда компаний без соблюдения какой-либо процедуры: если хочет приобрести товар, звонит в конкретную компанию и просит поставить его. Более того, безосновательно расторгает договоры с поставщиками, привлекает компании, не имеющие права участвовать в закупках, учредители (реальные бенефициары) которых (предположительно) аффилированы с руководством или медицинским персоналом МЦ (редакция в настоящее время изучает данную информацию).
В ответе мэрии Еревана на запросы по вышеуказанным фактам говорится: «Согласно информации, полученной от медицинского центра «Норк-Мараш», в 2020 и 2021 годах все закупки оборудования, необходимого для нужд медицинского центра, осуществлялись исключительно в рамках действующего законодательства Республики Армения о закупках, посредством конкурсных закупок».
Поскольку медицинский центр «Норк-Мараш» предоставил через мэрию заведомо ложную информацию, в мэрию Еревана был направлен новый запрос с указанием данных компаний, поставлявших медицинские центры товары без проведения закупочных процедур, и требованием сообщить об объёмах закупок, совершённых у этих компаний.
Под тяжестью доказательств мэрия Еревана подтвердила, что медицинский центр «Норк-Мараш» в первом письме скрыл факт осуществления закупок без проведения тендера, указав: «Да, такие закупки были».
Фактически, МЦ «Норк Мараш» осуществляет закупки по своему усмотрению и у предпочтительных поставщиков, обходя законодательство РА о закупках, о чём мэры Еревана Айк Марутян и Тигран Авинян осведомлены, но не предпринимают никаких действий.
Добавим, что в аналогичном случае ООО «Мегиел» обжаловало процедуру включения в реестр участника, не имевшего права участвовать в процедуре закупки (СЦ-ЛО-2022/261, ГБКА-НГ-2021/18, НМБК-БМАПДзБ-21/46), и обратилось в суд с иском о банкротстве МЦ «Норк Мараш» (СнД/1626/04/21). Суд обязал УК выплатить 3 867 207 драмов (судья: Л. Катвалян). По имеющейся в редакции информации, указанная сумма (или её часть) была перечислена ООО «Мегиел» не из МЦ, а из личных средств директора Микаела Адамяна. Данная информация также проверяется и, в случае подтверждения, мы опубликуем её в отдельной публикации.
Напомним, что на сегодняшний день редакция опубликовала 12 статей о вышеуказанном медицинском центре и врачах:
2) MЦ Норк Мараш выражает "соболезнования" лишь спустя 26 дней после смерти гражданина
5) Скандальное видео:"... уходите и больше никогда сюда не возвращаетесь" - Врачи медицинского центра "Норк Мараш" перевязывают тяжелобольного пациента
11) МК "Норк Мараш" рекламирует кардиолога Карена Курдова, избившего 4-летнего ребенка с проблемами сердца
12) "Вреж Овакимян, хирург МЦ "Норк-Мараш", довёл моего мужа до точки невозврата, a он уехал за границу встречать Новый год": Гражданка - о смерти мужа.