«Իրանի դեմ Իսրայելի ագրեսիայի պատասխանատուն ԱՄՆ-ն է»․ Փեզեշքիան
Միացյալ Նահանգները պատասխանատվություն է կրում Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ագրեսիայի համար։ Այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Ամերիկան, միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերին հակառակ, թույլ է տալիս Իսրայելին ագրեսիա իրականացնել և հարձակվել մեր երկրի վրա»,- խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում ասել է նախագահը։
«Միացյալ Նահանգները, անկասկած, անմիջական դեր է խաղում Իսրայելի ռազմական գործողություններում»,- նշել է Փեզեշքիանը՝ հավելելով, որ Իրանի տարածքի վրա շարունակվող հարձակումները Թել Ավիվի միակողմանի գործողությունները չեն, այլ Վաշինգթոնի հետ հաշվարկված համակարգման արդյունք։
Փեզեշքիանը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիին ասել էր, որ «Իսրայելը չի ​​կարող ոչինչ անել՝ առանց Վաշինգթոնի թույլտվության»։

Пезешкиан: "Ответственность за агрессию Израиля в отношении Ирана лежит на США"
Ответственность за агрессию Израиля в отношении Ирана лежит на США. Об этом заявил президент исламской республики Масуд Пезешкиан.
"Америка вопреки всем нормам международного права позволяет Израилю совершать агрессию и нападать на нашу страну", - сказал он в выступлении перед парламентом.
«Соединенные Штаты, несомненно, играют прямую роль в израильских военных операциях», — заявил Пезешкиан․
Он отметил, что продолжающиеся атаки на иранскую территорию — это не односторонние действия Тель-Авива, а результат рассчитанной координации с Вашингтоном.
Пезешкиан сообщил, что спецпредставитель США Стив Виткофф сказал министру иностранных дел Ирана Аббасу Арагчи, что «Израиль не может ничего сделать без разрешения Вашингтона».