3 օրում Իրանում սպանվել է միջուկային զենք մշակող առնվազն 14 գիտնական
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի բանակն Իրանի դեմ ռազմական գործողության սկսվելուց ի վեր սպանել է միջուկային զենքի առնվազն 14 իրանցի մշակողի։ Նրանք սպանվել են, ոչ միայն հրթիռակոծության, այլև մեքենաների պայթյունների հետևանքով, գրում է գործակալությունը՝ հղում անելով Պարսից ծոցի երկրների երկու աղբյուրներին։
Հունիսի 14-ին Իսրայելի պաշտպանության ուժերը հրապարակել են սպանված 9 գիտնականի անուն։ Հաղորդագրությունում նշվում է, որ նրանցից շատերն իրանցի ֆիզիկոս և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի սպա Մոհսեն Ֆախրիզադեհի՝ «իրանական միջուկային նախագծի հոր» իրավահաջորդներն են, ով, ենթադրաբար, սպանվել է Իսրայելի կողմից 2020 թվականին։

3а три дня убиты не менее 14 разработчиков иранского ядерного оружия: Reuters
По данным агентства Reuters, с начала военной операции против Ирана израильская армия убила не менее 14 иранских разработчиков ядерного оружия. Они погибли, в том числе, в результате подрывов автомобилей, пишет агентство со ссылкой на двух источников в странах Персидского залива.
14 июня Армия обороны Израиля опубликовала фамилии девяти убитых "иранских ядерщиков". В сообщении отмечалось, что многие из них являются преемниками иранского физика и офицера Корпуса стражей исламской революции Мохсена Фахризаде - "отца иранского ядерного проекта", предположительно, убитого Израилем в 2020 году.