«Իսրայելը հարվածել է 10 անգամ ավելի ուժեղ, քան Թեհրանը սպասում էր»․ Թրամփ
Իսրայելը Իրանին հարվածել է տասը անգամ ավելի ուժեղ, քան Թեհրանը սպասում էր։ Սա է Իսրայելի հարձակումների վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի տված գնահատականը, նրա խոսքերը հաղորդում է Fox News-ի լրագրող Ջենիֆեր Գրիֆինը X սոցիալական ցանցում։
«Իրանցիներին հարվածել են տասը անգամ ավելի ուժեղ, քան նրանք սպասում էին։ Նրանք պատրաստ չէին բանակցությունների։ Կարծում եմ՝ նրանք հիմա կարող են պատրաստ լինել։ Կտեսնենք», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ չի անհանգստանում Մերձավոր Արևելքում տարածաշրջանային պատերազմի հնարավոր բռնկման համար։ Նրա խոսքով՝ Իսրայելի նպատակն է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը։
Ավելի վաղ Իրանը մեղադրել էր ԱՄՆ-ին Իսրայելի հարձակումներին աջակցելու մեջ։ «Իսրայելի ռեժիմը՝ Միացյալ Նահանգների լիարժեք հետախուզական և քաղաքական աջակցությամբ, մի շարք համակարգված և միտումնավոր ռազմական հարձակումներ է իրականացրել Իրանի մի քանի քաղաքներում», - ասել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Ամիր-Սաիդ Իրավանին։

Трамп оценил удары Израиля по Ирану
Израиль ударил по Ирану в десять раз сильнее, чем ожидали в Тегеране. Такую оценку израильским атакам дал президент США Дональд Трамп, его слова передает журналистка Fox News Дженнифер Гриффин в соцсети Х.
«По иранцам ударили в десять раз сильнее, чем они ожидали. Они не были готовы к переговорам. Я думаю, что сейчас они могут быть готовы. Посмотрим», — сказал он.
Прежде Трамп заявил, что не беспокоится из-за возможного начала региональной войны на Ближнем Востоке. По его словам, цель Израиля — не допустить обладания Ираном ядерным оружием.
Ранее Иран обвинил США в поддержке атак Израиля. «Израильский режим при полной разведывательной и политической поддержке США провел серию скоординированных и преднамеренных военных атак в нескольких городах Ирана», — сказал постоянный представитель Ирана при ООН Амир-Саид Иравани.