ՌԴ-ն և Ուկրաինան իրականացրել են մինչև 25 տարեկան գերիների փոխանակման առաջին փուլը
Ստամբուլում ձեռք բերված ռուս-ուկրաինական պայմանավորվածությունների համաձայն, Կիևի ռեժիմի կողմից վերահսկվող տարածքից վերադարձվել է մինչև 25 տարեկան ռուս զինծառայողների առաջին խումբը։
Միաժամանակ Ուկրաինայի զինված ուժերի նույնքան ռազմագերի է փոխանակվել։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ՊՆ-ն։
«Ներկայումս ռուս զինծառայողները գտնվում են Բելառուսի տարածքում, որտեղ նրանք ստանում են հոգեբանական և բժշկական օգնություն։
Բոլոր ռուս զինծառայողները կտեղափոխվեն Ռուսաստանի Դաշնություն՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարության բժշկական հաստատություններում վերականգնողական բուժում ստանալու համար»,- ասված է ՌԴ ՊՆ հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ կողմերը համաձայնության էին եկել «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափով փոխանակել վիրավոր և ծանր հիվանդ զինծառայողներին, ինչպես նաև մինչև 25 տարեկան գերիներին։

Россия и Украина провели первый этап нового обмена военнопленными
9 июня в соответствии с российско-украинскими договоренностями, достигнутыми 2 июня в Стамбуле, с подконтрольной киевскому режиму территории возвращена первая группа российских военнослужащих возрастом до 25 лет, сообщает минобороны России.
Взамен передана аналогичная численность военнопленных ВСУ.
В настоящее время российские военнослужащие находятся на территории Республики Беларусь, где им оказывается необходимая психологическая и медицинская помощь.
Все российские военнослужащие будут доставлены в Российскую Федерацию для прохождения лечения и реабилитации в медицинских учреждениях Минобороны России.
Ранее стороны договорились о том, что в формате «всех на всех» обменяют раненых и тяжелобольных военнослужащих, а также пленных в возрасте до 25 лет.