ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև գերիների փոխանակման գործընթացը հետաձգվել է
Ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման վերաբերյալ ռուսական հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Ռուսական կողմը ձգձգում է գործընթացը և կեղտոտ խաղ է անում։
Այս մասին հաղորդում է RBC-Ukraine-ն՝ հղում անելով Ռազմագերիների հարցով համակարգող շտաբի հայտարարությանը։
«Ռուսական կողմի այսօրվա հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը և նախնական պայմանավորվածություններին՝ ո՛չ գերիների փոխանակման, ո՛չ էլ դիակների հայրենադարձման վերաբերյալ», - նշել է համակարգող շտաբը։
«Գերիների փոխանակման վերաբերյալ Ուկրաինան ներկայացրել է փոխանակման ցուցակներ, որոնք կազմվել են Ստամբուլում բանակցությունների ընթացքում՝ ծանր վիրավորներ, ծանր հիվանդներ՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով, ինչպես նաև երիտասարդ զինծառայողներ: Ուկրաինան տրամադրել է համապատասխան մեկնաբանություններ և ակնկալում է հաջորդ քայլը ռուսական կողմից», - ասված է շտաբի հայտարարության մեջ։
ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, իր հերթին, հայտնել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները հետաձգել են նոր փոխանակման մեկնարկը։ Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը փոխանակման գոտի է բերել «ուկրաինական զինված ուժերի զինվորների սառեցված մարմինների մի մասը»՝ 1212 մարմին, և Կիևին է հանձնել 640 գերիներից բաղկացած ցուցակ, որոնց պատրաստ է առաջինը փոխանակել։ Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայի հետ սահմանին գործում է նաև Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության կոնտակտային խումբ։ Սակայն, Մեդինսկու խոսքով, ուկրաինական կողմը անսպասելիորեն անորոշ ժամանակով հետաձգել է ինչպես մարմինների ընդունումը, այնպես էլ ռազմագերիների փոխանակումը։
«Ինչ-ինչ պատճառներով նրանց բանակցային խումբը նույնիսկ փոխանակման վայր չի ժամանել։ Նշված պատճառները տարբեր են և բավականին տարօրինակ», - գրել է Մեդինսկին՝ իր Telegram ալիքում։

Процесс обмена пленными задерживается: Россия и Украина обмениваются обвинениями
Российские заявления по обмену военнопленными и телами погибших не соответствуют действительности. Российская сторона затягивает процесс и ведет грязные игры.
Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на заявление Координационного штаба по вопросам обращения с военнопленными.
"Сегодняшние заявления российской стороны, не соответствуют действительности и предварительным договоренностям ни по обмену пленных, ни по репатриации тел",- заявил в Коордштабе.
«По обмену пленными — Украина подала списки на обмен, сформированные в соответствии с четко определенными категориями, согласованными во время переговоров в Стамбуле: тяжело раненые, тяжело больные, по формуле „всех на всех“, а также молодые военнослужащие. Украина предоставила соответствующие комментарии, и следующий шаг ожидается от российской стороны», — указано в сообщении штаба.
Владимир Мединский заявил, что власти Украины перенесли начало нового обмена. По его словам, российская сторона привезла в район обмена «первую партию замороженных тел солдат ВСУ» из 1212 человек и передала Киеву список из 640 пленных, которых готова обменять в первую очередь.На границе с Украиной, по его словам, также находится контактная группа Минобороны РФ.
Однако, как утверждает Мединский, украинская сторона неожиданно перенесла на неопределенный срок и приемку тел и обмен военнопленными. «Группа их переговорщиков почему-то даже не прибыла на место обмена. Причины называются разные, и довольно странные», — написал Мединский в своем телеграм-канале.