«ԱՄՆ-ն աջակցում է ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների շարունակմանը»․ Ռուբիո
Միացյալ Նահանգները կողմ է ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների շարունակմանը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ զրույցից հետո։
Պետդեպարտամենտը հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում քաղաքական գործիչները քննարկել են Ուկրաինայում հակամարտության դադարեցման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը։
«Պետքարտուղար Ռուբիոն ընդգծել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների շարունակման կարևորությունը՝ երկարատև խաղաղության հասնելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների առաջին փուլը տեղի էր ունեցել մայիսի 16-ին, երկրորդը՝ հունիսի 2-ին։ Հաղորդվել էր, որ ուկրաինական կողմն առաջարկել է հաջորդ հանդիպումն անցկացնել հունիսի 20-ից 30-ը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այն նույնպես տեղի կունենա Ստամբուլում։

Рубио: "США выступают за продолжение прямых переговоров между РФ и Украиной"
Соединенные Штаты выступают за продолжение прямых российско-украинских переговоров. Об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио после разговора с министром иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Барро.
В Госдепе сообщили, что в ходе встречи политики обсудили усилия, которые предпринимаются для прекращения конфликта на Украине.
"Госсекретарь Рубио подчеркнул важность продолжения прямых переговоров между Россией и Украиной для достижения прочного мира", – говорится в публикации.
Первый раунд прямых переговоров между РФ и Украиной прошел 16 мая, второй – 2 июня. Ранее сообщалось, что украинская сторона предложила провести очередную встречу в период с 20 по 30 июня. По словам источника ТАСС, она пройдет тоже в Стамбуле.