Ֆրանսիայում մանկապիղծ վիրաբույժը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման
France24-ը հաղորդում է, որ Ֆրանսիայի դատարանը 74-ամյա նախկին վիրաբույժ Ժոել Լե Սկուարնեկին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման՝ հարյուրավոր անչափահաս հիվանդների նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար։
Սկուարնեկն արդեն կրում է 2020 թվականին իր նկատմամբ կայացված պատիժը. նա այդ ժամանակ դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման՝ 4 երեխաների, այդ թվում՝ իր 2 զարմուհիների բռնաբարության համար։ Բժշկի երկրորդ գործի համաձայն՝ նա բռնաբարություն և այլ բռնի սեռական գործողություններ է կատարել իր 299 հիվանդների նկատմամբ, որոնցից 256-ը 15 տարեկանից փոքր էին։ Սկուարնեկն այս հանցագործությունները կատարել է 1989-2014 թվականներին՝ ֆրանսիական հիվանդանոցներում աշխատելիս։ Մեղադրող կողմի պնդմամբ՝ նրա ենթադրյալ զոհերի զգալի մասը եղել է անզգայացնողների ազդեցության տակ և ոչինչ չի հիշել կատարվածի մասին։ Նրանք ցնցված էին, երբ ոստիկանությունը կապ է հաստատել նրանց հետ և ասել, որ իրենց անունները հայտնվել են Լե Սկուարնեկի օրագրերում՝ բռնության գրաֆիկական նկարագրությունների հետ միասին։ Մեղադրողները նաև պնդել են, որ Լե Սկուարնեկի ընտանիքը գիտեր նրա հակումների մասին, բայց չի կարողացել կանգնեցնել նրան։ «Ընտանիքի ներսում օմերտայի (փոխադարձ թաքցնելու) պատճառով էր, որ նրա կողմից իրագործվող բռնությունը շարունակվել է տասնամյակներ շարունակ», - BBC-ին ասել է գործին մասնակցող փաստաբաններից մեկը։
Սկուարնեկն օրագիր է պահել, որում նկարագրել է իր կողմից կատարված բռնությունը՝ նշելով իր զոհերի անուններն ու տարիքը։ Բժիշկն իրեն անվանել է այլասերված և մանկապիղծ և գրել, որ շատ ուրախ է դրանից։
France24-ը նշում է, որ դատախազը Սկուարնեկի համար պահանջել է 20 տարվա ազատազրկում, որը նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքների համար հնարավոր առավելագույն պատիժն է։ Նախկին բժիշկն ամբողջությամբ ընդունել է իր մեղքը։

Суд во Франции приговорил к 20 годам лишения свободы бывшего врача-хирурга
Суд во Франции приговорил к 20 годам лишения свободы бывшего врача-хирурга, 74-летнего Жоэля Ле Скуарнека, который признан виновным в сексуальном насилии над сотнями несовершеннолетних пациентов, пишет France24.
Скуарнек уже отбывает наказание по приговору, который вынесли ему в 2020 году: тогда ему дали 15 лет за изнасилование четырех детей, включая двух его племянниц. Согласно материалам второго дела врача, он совершил изнасилования и другие насильственные действия сексуального характера в отношении 299 своих пациентов, причем 256 из них были младше 15 лет. Скуарнек совершил эти преступления с 1989 по 2014 год, работая во французских больницах. Согласно версии обвинения, значительное число его предполагаемых жертв находились под действием анестетиков и ничего не помнили о случившемся. Они были шокированы, когда с ними связалась полиция и сообщила, что, видимо, их имена — наряду с графическими описаниями насилия — фигурировали в дневниках Ле Скуарнека. Обвинение также утверждало, что члены семьи Ле Скуарнека знали о его наклонностях, но не смогли ему помешать. «Именно из-за омерты (взаимного укрывательства) в семье его насилие продолжалось десятилетиями», — сказал BBC один из адвокатов, участвовавших в деле.
Скуарнек вел дневник, в котором описывал совершаемое насилие, называя имена и возраст своих жертв. Себя врач описывал как извращенца и педофила и писал, что очень этому рад.
France24 отмечает, что прокурор запросил для Скуарнека 20 лет лишения свободы — максимально возможный срок по предъявленным ему обвинениям. Бывший врач полностью признал свою вину.