Բեռլինում Մերցը հյուրընկալել է Զելենսկուն
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ժամանել է Գերմանիա՝ կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հրավերով, հայտնում են գերմանական լրատվամիջոցները:
Առանձնազրույցից հետո երկու երկրների առաջնորդները համատեղ ասուլիս են անցկացրել, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության, Ռուսաստանի հետ պատերազմում Ուկրաինային հետագա աջակցության և եվրոպական անվտանգության ապագայի հիմնական հարցերը: Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիային՝ ռազմական և ֆինանսական օգնության համար:
Մերցը, իր հերթին, ընդգծել է Ուկրաինայի հետ անսասան համերաշխությունը։ «Այցի ուշադրության կենտրոնում կլինեն Գերմանիայի աջակցությունը Ուկրաինային, ինչպես նաև հրադադարի հասնելու ջանքերը»,- ավելի վաղ հայտնել էր Գերմանիայի կառավարության խոսնակը։
Հիշեցնենք՝ Մերցը երկուշաբթի հայտարարել էր, որ Գերմանիան և այլ հիմնական դաշնակիցներ վերացրել են Ուկրաինային մատակարարվող զենքի հեռահարության սահմանափակումները։

Мерц принял Зеленского в Берлине
Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в Германию на переговоры с канцлером ФРГ Фридрихом Мерцом. После общения с глазу на глаз лидеры стран провели совместную пресс-конференцию для представителей СМИ.
Во время совместного заявления для прессы лидеры обсудили ключевые вопросы двустороннего сотрудничества, дальнейшую поддержку Украины в войне с Россией, а также будущее европейской безопасности. Зеленский поблагодарил Германию за военную и финансовую помощь. Зато Мерц подчеркнул непоколебимую солидарность с Украиной.
Отметим, что визит Зеленского в Германию происходит в рамках его стремления укрепить поддержку со стороны союзников Украины и усилий, направленных на окончание полномасштабной войны.
"В центре внимания визита будет поддержка Украины со стороны Германии, а также усилия, направленные на прекращение огня", — заявил представитель немецкого правительства.
Отмечается, что это происходит после того, как Мерц объявил в понедельник, что Германия и другие основные союзники сняли ограничения на диапазон вооружений, поставляемых в Украину для борьбы с Россией.