Ռուսաստանն Ուկրաինայի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ է խնդրել
Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ է խնդրել՝ Ուկրաինայում կարգավորմանը միջամտելու փորձեր կատարող եվրոպական երկրների գործողությունների պատճառով, Telegram ալիքում հայտնել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին։
«Կիևի ռեժիմի եվրոպական հովանավորները մայիսի 29-ին՝ Նյու Յորքի ժամանակով ժամը 15:00-ին (Երևանի ժամանակով՝ ժամը 23:00-ին) Ուկրաինայում տիրող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ հանդիպում են խնդրել։ Մենք որոշել ենք արձագանքել նույնկերպ և, մեր հերթին, հանդիպում ենք խնդրել՝ կապված միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող սպառնալիքների հետ, որոնք առաջացել են ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման ջանքերին միջամտել փորձող մի շարք եվրոպական պետությունների գործողություններից»,- գրել է նա։
Պոլյանսկու խոսքով՝ Ռուսաստանի խնդրանքով հանդիպումը, ենթադրաբար, կկայանա մայիսի 30-ին՝ Երևանի ժամանակով՝ ժամը 18:00-ին։

Россия запросила заседание Совета Безопасности ООН
Россия запросила заседание Совета Безопасности ООН из-за действий стран Европы, пытающихся мешать урегулированию на Украине, сообщил первый заместитель российского постпреда при Всемирной организации Дмитрий Полянский в Telegram-канале.
"Европейские спонсоры киевского режима запросили заседание по гуманитарной ситуации на Украине на 15:00 по Нью-Йорку (22:00 по Москве) 29 мая. Мы решили ответить зеркально и, в свою очередь, запросили заседание в связи с угрозами международному миру и безопасности вследствие действий ряда европейских государств, пытающихся помешать усилиям по мирному урегулированию украинского кризиса", — написал он.