«Կիևին փոխանցվել է «1000-ը՝ 1000-ի» դիմաց սկզբունքով փոխանակվող ռազմագերիների ցուցակը»․ Պեսկով
Մոսկվան Կիևին փոխանցել է ռազմագերիների ցուցակը, որոնք պետք է փոխանակվեն ուկրաինացի ռազմագերիների հետ «1000-ը՝ 1000-ի» դիմաց սկզբունքով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք իսկապես փոխանցեցինք մեր ցուցակը։ Կիևից դեռևս չենք ստացել նման ցուցակ։ Սպասում ենք», - «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Միաժամանակ, ՌԲԿ-Ուկրաինայի փոխանցմամբ, նախագահ Զելենսկին հայտնել է որ ռազմագերիների տվյալները ճշտվում են։
«Մենք ճշտում ենք ռուսական կողմի տրամադրած ցուցակներում յուրաքանչյուր անձի տվյալները»։
Փոխանակման պայմանները դեռևս չեն հրապարակվել։ Պեսկովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ փոխանակման հարցը «բավականին աշխատատար է», քանի որ «խոսքը հազարի դիմաց հազարի մասին է»։
Հիշեցնենք՝ Ստամբուլոււմ մայիսի 16-ին կայացած ՌԴ-Ուկրաիա բանակցություններում համաձայնություն է ձեռք բերվել «1000-ը՝ 1000-ի» դիմաց սկզբունքով ռազմագերիների փոխանակման շուրջ։

Кремль сообщил о передаче Киеву списка военнопленных для обмена по формуле "1000 на 1000"
«Мы действительно передали наш список. Встречный список из Киева пока не получили. Ждем», — заявил «Интерфаксу» представитель Кремля Дмитрий Песков.
Ранее в четверг стало известно, что президент Украины Владимир Зеленский провел совещание по обмену пленными с Россией в формате «1000 на 1000», договоренность о котором была достигнута 16 мая в Стамбуле.
«Выясняем детали по каждому человеку, которого подали в списках с российской стороны», — сказал на совещании Зеленский (его цитирует «РБК-Украина»).
Сроки обмена пока не объявлены. Песков ранее говорил, что вопрос обмена «достаточно трудоемкий», поскольку «речь идет о тысяче на тысячу». По его словам, «ведется работа по обмену конкретными именами».