«Զելենսկին հարմար չէ հուշագիրը ստորագրողի դերի համար»․ ՌԴ ԱԳՆ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հարմար չէ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հուշագիրը ստորագրողի դերի համար, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Կիևի ռեժիմի հանցագործությունների հետ կապված հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան Ռոդիոն Միրոշնիկը։
«Զելենսկին իր իրավական կարգավիճակի պատճառով հարմար չէ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հուշագիրը ստորագրողի դերի համար... Այս նրբությունը հաշվի կառնվի հուշագիրը պատրաստելիս։ Մենք, անշուշտ, չենք ցանկանում, որ հուշագրում իրավական բացթողումներ լինեն, որպեսզի այն իրավական տեսանկյունից անվավեր չճանաչվի»,- իր Telegram ալիքում գրել է Միրոշնիկը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն առաջարկել էր Ուկրաինայում գտնել անձանց, ովքեր կարող են ստորագրել սահմանադրությանը համապատասխան կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթեր։
Հիշեցնենք՝ Ստամբուլում ՌԴ—ուկրաինա բանակցություններին կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, համաձայնության էին եկել հնարավոր ապագա հրադադարի վերաբերյալ հուշագիր պատրաստելու շուրջ։
Նշենք, որ Զելենսկու պաշտոնավարման ժամկետը լրացել էր 2024 թվականի մայիսի 20-ին։ 2024 թվականին Ուկրաինայի նախագահական ընտրությունները չեղարկվել են՝ ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք հայտարարելու պատճառով։

"Зеленский не подходит на роль подписанта меморандума об урегулировании конфликта" - МИД РФ
Владимир Зеленский не подходит на роль подписанта меморандума об урегулировании конфликта, заявил посол МИД РФ по особым поручениям по преступлениям киевского режима Родион Мирошник.
"Зеленский не подходит на роль подписанта меморандума об урегулировании конфликта из-за его правового статуса... Этот нюанс будет учитываться при подготовке меморандума. Мы уж точно не хотим оставить правовые лазейки для признания его ничтожным с юридической точки зрения", - написал Мирошник в своем Telegram-канале.
Ранее заместитель председателя Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев предложил найти на Украине лиц, которые могут подписать документы об урегулировании согласно конституции.
Срок полномочий Зеленского истек 20 мая 2024 года. Выборы президента Украины в 2024 году отменили, сославшись на военное положение и всеобщую мобилизацию.