Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների 5-րդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 23-ին
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների հինգերորդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 23-ին՝ Հռոմում։ Այս մասին հայտարարել է կողմերի միջև միջնորդ հանդիսացող Օմանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Բադր ալ-Բուսաիդին:
Միացյալ Նահանգները և Իրանն Օմանի միջնորդությամբ անցկացրել են բանակցությունների չորս փուլ՝ Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունները լուծելու համար։ Դրանցից առաջինը տեղի էր ունեցել ապրիլի 12-ին՝ Օմանի մայրաքաղաք Մուսկատում, երկրորդը՝ ապրիլի 19-ին՝ Հռոմում, իսկ երրորդը և չորրորդը՝ ապրիլի 26-ին և մայիսի 11-ին՝ կրկին Օմանի մայրաքաղաքում։
Խորհրդակցություններին Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում էր արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, իսկ ամերիկյան պատվիրակությունը՝ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։

Пятый раунд ирано-американских переговоров состоится 23 мая
Пятый раунд переговоров между США и Ираном состоится 23 мая в Риме. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в X глава МИД Омана Бадр аль-Бусаиди, который выступает посредником между сторонами.
Соединенные Штаты и Иран провели четыре раунда переговоров при посредничестве Омана для урегулирования разногласий по ядерной программе Тегерана. Первое из них состоялось 12 апреля в столице Омана Маскате, второе — 19 апреля в Риме, а третье и четвертое — 26 апреля и 11 мая, снова в столице Омана.
Иранскую делегацию на консультациях возглавлял министр иностранных дел Аббас Аракчи, а американскую делегацию — специальный посланник президента Стив Уиткофф.