«Չենք կարծում, որ բանակցություններն արդյունավետ կլինեն»․ Խամենեի
Իրանի Գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեին կասկած է հայտնել Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը կարգավորելու համար Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունների արդյունավետության վերաբերյալ։
«Ե՛վ այն ժամանակ (Իրանի նախորդ նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի օրոք), և՛ հիմա, բանակցությունները եղել են միջնորդավորված, թեև՝ ապարդյուն։ Եվ հիմա մենք չենք կարծում, որ դրանք որևէ արդյունքի կհանգեցնեն։ Անհասկանալի է, թե ինչ կլինի հետո»,- Խամենիի խոսքերն է մեջբերել նրա մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Իրանը ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների նոր փուլի առաջարկ է ստացել։
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-Իրան անուղղակի բանակցություններն սկսվել են ապրիլի 12-ից։ Մինչ օրս բանակցությունների 4 փուլ է անցկացվել։

Хаменеи: "Переговоры не приведут к какому-либо результату"
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи выразил сомнение в результативности переговоров с США по урегулированию кризиса вокруг ядерной программы Тегерана.
"Как тогда (при предыдущем президенте Ирана Эбрахиме Раиси - прим. ТАСС), так и сейчас велись переговоры через посредников, хотя и безрезультатно. И теперь мы не думаем, что они приведут к какому-либо результату. Неясно, что будет дальше", - приводит слова Хаменеи его пресс-служба.
Ранее сообщалось, что Иран получил предложение о новом раунде переговоров с США.
Непрямые американо-иранские переговоры по ядерной программе Ирана начались 12 апреля. К настоящему времени проведено 4 раунда переговоров.