«Ուկրաինան այլևս գոյություն չէր ունենա՝ առանց ԱՄՆ-ի առատաձեռնության». Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն խորհուրդ է տվել շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ-ին աջակցության համար։ Առանց ԱՄՆ-ի, Վենսի կարծիքով, Ուկրաինան այլևս գոյություն չէր ունենա:
«Նախագահ Զելենսկին և նրա երկիրը կդադարեր գոյություն ունենալ՝ առանց Միացյալ Նահանգների առատաձեռնության։ Նա պետք է շնորհակալ լինի: Եթե համաձայն չես նախագահի հետ, վերցրու հեռախոսը և զանգիր նրան կամ մեր դիվանագետներին, այլ ոչ թե շրջագայիր Եվրոպայով մեկ՝ քննադատելով ԱՄՆ նախագահին: Դա վիրավորական է ինչպես նրա համար, այնպես էլ, ինձ և ամերիկացի ժողովրդի համար: Եվ, ի դեպ, դա հիմարություն է»,- լրագրողներին ասել է ԱՄՆ փոխնախագահը։
Այս շաբաթ Զելենսկին քննադատել էր ԱՄՆ նախագահին Պուտինի հետ բանակցությունների համար։ Ի պատասխան՝ Թրամփն Ուկրաինայի նախագահին «բռնապետ» էր անվանել՝ հիշեցնելով Ուկրաինային աջակցելու համար ԱՄՆ-ի ծախսած գումարները վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին։

Вэнс: Украины не существовало бы без щедрости США
Вице-президент США Джей Ди Вэнс посоветовал президенту Украины Владимиру Зеленскому поблагодарить Штаты за оказанную поддержку. Без нее, по мнению господина Ди Вэнса, Украины уже не существовало бы. Он также считает глупым публично критиковать президента США Дональда Трампа.
«Президент Зеленский и его страна перестали бы существовать без щедрости США. Так что пусть скажет спасибо. А если не согласен с президентом, подними трубку и позвони ему или нашим дипломатам. Не устраивай тур по Европе, критикуя президента США. Это оскорбительно — для него, для меня, для американского народа. И, кстати, это глупо»,— заявил американский вице-президент журналистам.
На этой неделе Зеленский раскритиковал президента США за переговоры с Путиным. Трамп в ответ назвал украинского президента «диктатором» и напомнил о необходимости вернуть деньги, потраченные США на поддержку Украины.