«Նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան միայն հակամարտության ավարտից հետո»․ Զելենսկի
Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան միայն Ռուսաստանի հետ զինված հակամարտության ավարտից հետո, հայտարարել է Ուկրաինայի ղեկավար Վլադիմիր Զելենսկին՝ բրիտանացի լրագրող Պիրս Մորգանին տված հարցազրույցում։
«Ես միշտ ասել եմ, որ բաց եմ ցանկացած ընտրությունների համար։ Բայց պատերազմի ժամանակ ընտրություններ չեն կարող լինել։ Թեժ փուլը կավարտվի, ռազմական դրությունը կչեղարկվի, ապա, բնականաբար, տեղի կունենան ընտրություններ»,- ասել է Զելենսկին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն Կիևին կոչ էր արել նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել մինչև 2025 թվականի ավարտը, հատկապես, եթե Ուկրաինան և Ռուսաստանը մոտակա ամիսներին համաձայնության հասնեն հրադադարի հարցում։

Зеленский։ «Выборы президента Украины состоятся только после окончания вооруженного конфликта»
Выборы президента Украины состоятся только после окончания вооруженного конфликта с Россией, заявил украинский лидер Владимир Зеленский в интервью британскому журналисту Пирсу Моргану.
«Я всегда говорил, что открыт к любым выборам. Но во время войны не может быть выборов. Горячая стадия закончится, военное положение будет отменено, тогда, естественно, пройдут выборы», — заявил Зеленский.
Ранее в феврале в США призвали Киев провести до конца 2025 года президентские и парламентские выборы — особенно если в ближайшие месяцы Украина и Россия согласуют перемирие.