Ղազախստանը հրապարակել է AZAL ինքնաթիռի կործանման մասին զեկույցը
Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարությունը նախնական զեկույց է հրապարակել Ակտաու օդանավակայանի մոտ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի (AZAL) չվերթի կործանման վերաբերյալ։
Զեկույցը բաղկացած է 53 էջից։ Այն պարունակում է դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան Embraer 190 ինքնաթիռի վթարի հետաքննության նախնական արդյունքները։ Ինքնաթիռը Բաքվից Գրոզնի էր թռչում։ Ինքնաթիռում գտնվող 67 մարդկանցից 38-ը մահացել են, այդ թվում՝ 7 ռուս:
Անձնակազմն առաջին անգամ խնդիրներ է ունեցել տեղական ժամանակով 5:13:31-ին. տեղի է ունեցել հարված և միացել է ավտոպիլոտի անջատման ձայնային ահազանգը:
Այնուհետև երրորդ հիդրավլիկ համակարգում ճնշումն անմիջապես իջել է, իսկ հեղուկի մակարդակը դրանում իջել է մինչև 0%: Կառավարման մակերևույթների (ELEVATOR, AILERON, RUDDER) դիրքը ամրագրվել է զրոյական դիրքում և մնացել այնտեղ մինչև թռիչքի ավարտը։
«Բեկորների նախնական զննությամբ հայտնաբերվել են տարբեր չափերի և ձևերի բազմաթիվ միջանցիկ և ոչ միջանցիկ վնասվածքներ: Նմանատիպ վնասներ են հայտնաբերվել օդանավի ձախ շարժիչի և ձախ թևի, ինչպես նաև օդանավի ստորաբաժանումների և բաղադրիչների վրա: Տեղ-տեղ վնասն ունի կանոնավոր ուղղանկյուն տեսք»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հանձնաժողովը հայտնաբերել է հիդրավլիկ համակարգերի վնաս, որը, հավանաբար, առաջացել է օդանավի բաղադրիչների մեջ արտաքին առարկաների ներթափանցմամբ: Այս վնասների հետևանքը կարող է լինել հիդրավլիկ հեղուկի/ճնշման կորուստը, ասվում է զեկույցում։ Հայտնաբերվել է նաև կայունացուցիչի շարժիչի կառավարման լարերի վնաս:
Վնասի բնույթն ու ծագումը կորոշվեն հատուկ ուսումնասիրություններով և փորձաքննություններով։
Զեկույցը ներառում է նաև օդաչուների զրույցների սղագրություններ օդային երթևեկության վերահսկիչների հետ, օդանավակայանի տվյալներ և եղանակային տեղեկատվություն:
Հանձնաժողովն առաջարկել է իրականացնել թռիչքների ռիսկերի գնահատում դեպի մարզեր, որտեղ գրանցվել են GPS ազդանշանի կորուստներ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ինքնաթիռը «արտաքինից խոցվել է Ռուսաստանի Գրոզնի քաղաքի մոտ և փաստացի կորցրել է կառավարումը»: Կրեմլից հայտնել են, որ երբ ինքնաթիռը փորձել է վայրէջք կատարել Գրոզնիի օդանավակայանում, քաղաքը, ինչպես նաև Մոզդոկն ու Վլադիկավկազը, հարձակվել են ուկրաինական մարտական ​​անօդաչու թռչող սարքերի կողմից, իսկ ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը հետ են մղել հարձակումները։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ալիևի հետ զրույցում ներողություն է խնդրել այն բանի համար, որ AZAL ինքնաթիռի ողբերգական դեպքը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի օդային տարածքում։
ՌԴ Քննչական կոմիտեն հանձնարարել է օդանավի կործանման գործով ՀՕՊ-ի և օդային երթևեկության վերահսկիչների աշխատանքի փորձաքննություն։

Минтранс Казахстана опубликовал отчет о крушении самолета AZAL
Минтранс Казахстана обнародовал предварительный отчет о крушении борта Azerbaijan Airlines (AZAL) у аэропорта Актау.
Доклад состоит из 53 страниц. В нем содержатся предварительные результаты расследования авиакатастрофы, произошедшей утром 25 декабря с самолетом Embraer 190. Борт летел из Баку в Грозный. Из 67 человек на борту погибли 38, в том числе семеро россиян.
Впервые проблемы у экипажа возникли в 5:13:31 по местному времени — произошел удар и сработала звуковая сигнализация отключения автопилота.
Затем моментально упало давление в третьей гидросистеме, уровень жидкости в ней снизился до 0%. Положение рулей управления (ELEVATOR, AILERON, RUDDER) зафиксировалось в нулевом положении и осталось в нем до конца полета.
«Первоначальный осмотр сохранившихся фрагментов выявил множество сквозных и несквозных повреждений разной величины и формы в хвостовой части фюзеляжа, киля и стабилизатора, рулей высоты и направления. Схожие повреждения были обнаружены на левом двигателе и левом крыле воздушного судна, а также на агрегатах и компонентах воздушного судна. В некоторых местах повреждения имеют правильную прямоугольную форму», — говорится в отчете.
Комиссия выявила повреждения гидравлических систем, вероятно, вызванные внешними объектами, проникшими в компоненты самолета. Следствием данных повреждений будет потеря гидравлической жидкости/давления, говорится в отчете. Также были обнаружены повреждения электрической проводки управления привода стабилизатора, вероятно, вызванные внешними объектами. «Следствием данных повреждений будет неработоспособность первого и второго канала триммирования по углу тангажа», — говорится в отчете.
Характер и происхождение сквозных повреждений будут определены специальными исследованиями и экспертизами.
В отчете также приводятся расшифровка разговоров пилотов с диспетчерами, данные об аэропортах и погоде.
Комиссия дала рекомендацию провести оценку рисков выполнения полетов в регионы, где регистрируются потери сигнала GPS.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявлял, что самолет «был поврежден снаружи в районе города Грозный в России и фактически потерял управление». В Кремле заявили, что, когда самолет пытался зайти на посадку в аэропорту Грозного, город, а также Моздок и Владикавказ атаковали украинские боевые беспилотные летательные аппараты, и российские средства ПВО отражали эти нападения. Президент России Владимир Путин во время разговора с Алиевым принес свои извинения в связи с тем, что трагический инцидент с самолетом AZAL произошел в воздушном пространстве России.