Քենիայում կանգնեցրել են Թրամփի արձանը, ներսում` զուգարանակոնք
Քենիայի Մակուենի շրջանում տեղադրվել է ԱՄՆ-ի նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի 4,5 մետրանոց արձանը։ Հուշարձանի ներսում փորված փոս է, վրան՝ զուգարանակոնք:
Տեղացի նկարիչ Դեյվիդ Մեյլուի այս ինստալյացիան յուրօրինակ արձագանք է 2018 թվականին ամերիկացի առաջնորդի կողմից արված սադրիչ դիտողությանը։ այն ժամանակ Թրամփը վրդովմունք էր հայտնել Աֆրիկայից ներգաղթի ալիքի կապակցությամբ՝ մայրցամաքի երկրներն անվանելով կեղտոտ անցքեր։
Ինչպես նշվում է, կոմպոզիցիան նպատակ ունի ուշադրություն հրավիրել սևամորթների նկատմամբ նախապաշարմունքների, խտրականության, ինչպես նաև «սպիտակների գերակայության» թեզի դեմ պայքարի կարևորության վրա։ Հեղինակի կարծիքով՝ իր ստեղծագործությունը անհավասարության հարցի շուրջ երկխոսության կատալիզատոր է լինելու։

В Кении возвели памятник Дональду Трампу с унитазом внутри
В кенийском округе Макуэни возвели 4,5-метровую статую новому президенту США Дональду Трампу. Внутри монумента, установленного рядом с выгребной ямой, размещен унитаз.
Данная инсталляция за авторством местного художника Дэвида Майллу является своеобразным ответом на провокационную реплику американского лидера, произнесенную им в 2018 году. Тогда Трамп возмутился волной миграции из Африки, назвав страны континента грязными дырами.
Как отмечается, композиция призвана обратить внимание на проблему предрассудков в отношении чернокожих, дискриминации, а также важность борьбы с тезисом о "превосходстве белой расы". По словам автора артобъекта, его творение сыграет роль катализатора диалога по вопросу неравенства.