Այսօր`   Չորեքշաբթի, 22 հունվարի, 2025 թ.
ՌԴ Ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ուժերի ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կիրիլովի դեմ ահաբեկչությունից հետո ՄԱԿ-ը կոչ է արել «բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել», բայց ուղղակիորեն չի դատապարտել պայթյունի իրականացումը: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկի՝ դեկտեմբերի 17-ին արված հայտարարությունը։
Մենք կոչ ենք անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել լարվածության հետագա սրման», - մեջբերում է գործակալությունը նրա խոսքերը։
Նշենք, որ Իգոր Կիրիլովը մահացել է դեկտեմբերի 17-ի առավոտյան Մոսկվայի Ռյազանսկի պողոտայի տներից մեկի մոտ տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով։ Բացի այդ, ահաբեկչության հետևանքով մահացել է գեներալի օգնականը։ Ուկրաինական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ պայթյունի պատասխանատվությունն ստանձնել է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը։
ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Քրեական օրենսգրքի միանգամից երեք հոդվածներով՝ «Սպանություն», «Ահաբեկչություն» և «Զենքի ապօրինի շրջանառություն»։

Сегодня:   Среда, 22 Января, 2025 года
В Организации объединенных наций (ООН) после теракта в отношении начальника войск радиационной, химической и биологической защиты генерал-лейтенанта Игоря Кириллова призвали «все стороны проявлять сдержанность», однако напрямую осуждать подрыв не стали. Об этом пишет ТАСС, ссылаясь на заявление, которое 17 декабря сделал официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик.
Мы призываем <…> воздерживаться от действий, которые могут привести к дальнейшей эскалации напряженности», – цитирует его агентство.
Напомним, начальник войск РХБЗ Вооруженных сил РФ Игорь Кириллов погиб утром 17 декабря в результате взрыва возле одного из домов на Рязанском проспекте Москвы. Кроме того, в результате теракта скончался помощник генерала. Украинские СМИ сообщили, что ответственность за взрыв на себя взяла Служба безопасности Украины.
Следственный комитет России возбудил уголовное дело сразу по трем статьям Уголовного кодекса – «Убийство», «Теракт» и «Незаконный оборот оружия».