Բաշար Ասադը պատմել է` ինչպես է հեռացել երկրից
Բաշար ալ-Ասադի տարհանումը Սիրիայից նախապես ծրագրված չի եղել: Այն իրականացվել է այն բանից հետո, երբ իրեն ենթակա բոլոր ուժերը դուրս են եկել մարտական ​​գծերից, այս մասին հայտնել է Ասադի գրասենյակը՝ նրա անունից հայտարարություն տարածելով սոցցանցերում։
Նշվում է, որ Ասադը երկիրը լքելու մտադրություն չի ունեցել։ «Վերջին իրադարձությունների ընթացքում ես երբեք չեմ դիտարկել հրաժարական տալու կամ մեկ այլ երկրում ապաստան խնդրելու հնարավորությունը»,- ասել է Սիրիայի այժմ նախկին նախագահը։ Նրա խոսքով՝ ինքը Դամասկոսում մնացել է մինչև վերջին պահը։ «Ես ծրագրված չեմ լքել իմ հայրենիքը, ինչպես փորձում են ներկայացնել, և չեմ լքել այն մինչև մարտերի վերջին ժամերը։ Ես Դամասկոսում մնացի՝ կատարելով իմ պարտականությունները մինչև դեկտեմբերի 8-ի առավոտ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Այնուհետև Ասադը տեղափոխվել է Լաթաքիա՝ «Խմեյմիմ» ավիաբազա, որտեղից հետագայում տարհանվել է Ռուսաստան։ Արդեն բազայում նա իմացել է, որ սիրիական զինված ընդդիմությունը մտել է մայրաքաղաք։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՌԴ ԱԳՆ-ն, Ասադի տարհանումը տեղի է ունեցել հակամարտության մի շարք մասնակիցների հետ նրա բանակցություններից հետո, որոնց ընթացքում նախկին նախագահը որոշել է հեռանալ իր պաշտոնից և հանձնարարել է խաղաղ ճանապարհով փոխանցել իշխանությունը։

Башар Асад рассказал, как проходила его эвакуация из Сирии
Эвакуация Башара Асада из Сирии не была запланирована заранее, она была осуществлена после того, как все подчинявшиеся ему силы отошли от боевых рубежей.
В нем отмечается, что Асад не планировал покидать страну. "Ни разу за время последних событий я не рассматривал возможность уйти в отставку или просить убежища в другой стране", - заявил теперь уже бывший президент Сирии. По его словам, он оставался в Дамаске до последнего момента. "Я не покинул родину спланировано, как это пытаются преподать. И я не покидал ее в последние часы сражений. Я оставался в Дамаске, выполняя свои обязанности до утра 8 декабря", - говорится в заявлении.
Затем Асад перебрался в Латакию, на авиабазу Хмеймим, откуда впоследствии он был эвакуирован в Россию. Уже на базе он узнал, что вооруженная сирийская оппозиция вошла в столицу.
Как ранее проинформировали в МИД РФ, эвакуация Асада произошла после его переговоров с рядом участников конфликта, в ходе которых экс-президент принял решение уйти со своего поста и дал указание мирно передать власть.