Աբխազիայում ստեղծվել է ընդդիմության համակարգող խորհուրդ՝ իշխանությունը փոխելու համար
Աբխազիայում, այն բանից հետո, երբ ցուցարարները վերահսկողություն են հաստատել խորհրդարանի շենքերի և նախագահի աշխատակազմի վրա, ստեղծվել է ընդդիմության համակարգող խորհուրդ, հայտնում է Respublika-ն։ Գործող նախագահ Ասլան Բժանիայի հակառակորդները պահանջում են նրա հրաժարականը։
«Խորհրդարանի նախագահ Լաշա Աշուբան վերադարձել է Ասլան Բժանիայի հետ հանդիպումից հետո, և ներկայում բանակցություններ են ընթանում Համակարգող խորհրդի ներկայացուցիչների հետ։ Աբողջ Աբխազիայից հավաքված ժողովուրդը չի ցրվում ցուցարարների կողմից ամբողջությամբ վերահսկվող կառավարական շենքերի մոտից»,- գրում է Respublika-ն։
Ընդդիմադիր Էշսու Կակալիան՝ աբխազական «AIDGYLARA» հասարակական կազմակերպության բարձրագույն խորհրդի ներկայացուցիչը, ելույթ է ունեցել համակարգող խորհրդի անունից և հայտնել, որ Բժանիային հրաժարականի պահանջ է ներկայացվել։ Նախագահը ժամանակ է վերցրել՝ մտածելու համար: Տեղի ընդդիմությունը դժգոհ է առաջին հերթին Մոսկվայի և Սուխումի միջև ռուսական ներդրումների մասին կնքված համաձայնագրից։ Երկու երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչները ստորագրել են այս փաստաթուղթը։ Ընդդիմությունը պնդում է, որ Աբխազիան տնտեսական օգուտ չի ստանա այս համաձայնագրից և պետք է չեղարկի այն։

В Абхазии для смены власти создали координационный совет оппозиции
В Абхазии после того, как протестующие взяли под свой контроль здания парламента и администрации президента создан координационный совет оппозиции, сообщает «Республика». Оппоненты действующего президента Аслана Бжании требуют его отставки.
«Спикер Парламента Лаша Ашуба вернулся после встречи с Асланом Бжания, и в данный момент ведутся переговоры с представителями Координационного совета. Народ не расходится, со всей Абхазии люди прибывают к комплексу правительственных зданий, полностью контролируемый протестующими», — пишет «Республика».
Оппозиционер Эшсоу Какалия, представитель высшего совета Абхазской общественной организации «АИДГЫЛАРА», выступил от имени координационного совета и сообщил, что Бжании передано требование об отставке. Президент взял время на раздумья. Недовольство местной оппозиции вызывает прежде всего соглашение между Москвой и Сухуми о российских инвестициях в республику. Представители правительств обеих стран подписали этот документ. Оппозиция настаивает, что Абхазия не получит от этого соглашения экономических выгод и от него следует отказаться.