Իսրայելը ոչնչացրել է Իրանի հրթիռների արտադրության առանցքային բաղադրիչները
Հոկտեմբերի 26-ի գիշերը Իսրայելի հարվածի հետևանքով Իրանում ոչնչացվել են բալիստիկ հրթիռների ծրագրի կարևորագույն սարքավորումները, Axios-ին հայտնել են իսրայելական երեք աղբյուրներ:
Ըստ նրանց՝ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը խոցել են 12 «մոլորակային խառնիչներ», որոնք օգտագործվում են հեռահար բալիստիկ հրթիռների կոշտ վառելիք արտադրելու համար, որոնք կազմում են Իրանի զինանոցի մեծ մասը։ ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյան հաստատել է, որ հարձակումը զգալիորեն կթուլացնի Թեհրանի արտադրական կարողությունները նման հրթիռների ստեղծման ոլորտում։
Իսրայելից մեկ այլ իրազեկ աղբյուր բացատրել է, որ խառնիչները բարձր տեխնոլոգիական սարքավորումներ են, որոնք Իրանը չի կարող ինքնուրույն արտադրել և ստիպված է գնել Չինաստանից։ Դրանց վերականգնման համար կպահանջվի առնվազն մեկ տարի։
Իրանը դեռևս ունի բալիստիկ հրթիռների զգալի պաշարներ, սակայն նոր զենք արտադրելու Թեհրանի անկարողությունը կսահմանափակի «Հեզբոլլահի» պաշարները համալրելու՝ նրա հնարավորությունը, ասել է աղբյուրի զրուցակիցը։
Մեկ այլ աղբյուր հայտնել է, որ հարձակումը խոցել է չորս S-300 զենիթային մարտկոցներ, որոնք տեղակայված են Թեհրանը պաշտպանող ռազմավարական վայրերում: Հարվածը հասցվել է Սիրիայի և Իրաքի օդային տարածքներից։ Axios-ի աղբյուրները նշում են, որ իսրայելական օդուժը «խորհրդանշական» հարված է հասցրել Պարչին քաղաքի տեղանքին, որը նախկինում օգտագործվել է միջուկային զենքի հետազոտման և մշակման համար։
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը լրագրողներին ասել է, որ իսրայելական հարվածն ուղղված է եղել բացառապես Իրանի ռազմական օբյեկտներին, և որ ինքը հույս ունի, որ դա կլինի երկու երկրների միջև հարձակումների փոխանակման ավարտը։
Նախօրեին Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնել էր, որ հարձակումը հարվածել է զինամթերքի արտադրության օբյեկտներին, «երկիր-օդ» հրթիռային համակարգերին և հակաօդային պաշտպանության համակարգերին, որոնք կարող էին խանգարել օդային գործողությանը:
«Իրանը երկու անգամ հարձակվեց Իսրայելի վրա, այդ թվում՝ վտանգի ենթարկելով խաղաղ բնակիչներին, և վճարեց դրա համար: Մենք կենտրոնացած ենք Գազայի հատվածում և Լիբանանում մեր ռազմական նպատակների վրա: Իրանն է, որը շարունակում է ձգտել ավելի լայն տարածաշրջանային էսկալացիայի»,- ասել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի խոսնակ Դանիել Հագարին: Նա զգուշացրել է, որ բանակը գտնվում է «առավելագույն պատրաստվածության վիճակում» և անհրաժեշտության դեպքում կշարունակի հարվածներ հասցնել Իրանի թիրախներին։
Ըստ Walla-ի, Իսրայելի պաշտպանության բանակը հարձակման ժամանակ տեղակայել է ավելի քան 100 ինքնաթիռ, այդ թվում՝ F-35 աննկատ կործանիչներ: Իրանը և Իրաքը ստիպված են եղել փակել իրենց օդային տարածքը: Միաժամանակ, Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը մեղադրել է Իսրայելին երկրում տեղակայված ռազմական օբյեկտներին հարվածելու համար։ Գերատեսչության տվյալներով՝ հրթիռակոծությունը եղել է Լիբանանից և Գոլանի բարձունքներից։ Հարձակման հետևանքների մասին չի հաղորդվում։
Ըստ The Jerusalem Post-ի՝ գործողությունն սկսվել է Սիրիայում ռադարներին նախնական հարվածներով՝ Իրանի հակաօդային պաշտպանությունը «կուրացնելու» համար: Դրան հաջորդել է Թեհրանի և Քարաջի հրետակոծությունը։ Թիրախները եղել են «իրանական պաշտպանական արդյունաբերության հիմնական ռազմական օբյեկտները», ներառյալ հրթիռային գործարանները, անօդաչու թռչող սարքերի մշակման և արտադրության օբյեկտները և բալիստիկ հրթիռների արձակման բազաները, պնդում է «12-րդ ալիք»-ը:
Իրանը հայտնել է Թեհրանի, Խուզեստանի և Իլամի նահանգներում ռազմական կենտրոնների «մասնակի» ոչնչացման մասին։ Զոհվել է 4 զինծառայող. այնուամենայնիվ, իսրայելական հարձակումը չի ազդել միջուկային և նավթային օբյեկտների վրա, նշել են NBC News-ի և CBS-ի աղբյուրները։ Tasnim գործակալության զրուցակիցն ասել է, որ Իրանը պատրաստ է պատասխանել հարվածին, և «կասկած չկա, որ Իսրայելը կստանա համաչափ պատասխան ցանկացած գործողության»։
Իրանը հոկտեմբերի 1-ի երեկոյան շուրջ 200 հրթիռներով լայնածավալ հարձակում էր իրականացրել Իսրայելի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է 1 պաղեստինցի և վիրավորվել 2 իսրայելցի։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի տվյալներով՝ արկերի մեծ մասը խոցվել է հակաօդային պաշտպանության կողմից, և մեկ հրթիռ խոցել է Թել Ավիվի հյուսիսում գտնվող շենքը։ Թեհրանը հարձակումն անվանել է պատասխան սեպտեմբերի 27-ին Բեյրութին իսրայելական հարվածի ժամանակ Հեզբոլլահի առաջնորդ Հասան Նասրալլայի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գեներալ-մայոր Աբբաս Նիլֆորուշանի սպանություններին:

Израиль уничтожил ключевые компоненты производства ракет в Иране
Удар Израиля по военным объектам Ирана в ночь на 26 октября уничтожил критически важное оборудование в программе производства баллистических ракет, сообщили Axios три израильских источника.
По их данным, Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) поразила 12 «планетарных смесителей», используемых для производства твердого топлива для дальнобойных баллистических ракет, составляющих основную часть арсенала Ирана. Высокопоставленный чиновник из США подтвердил изданию, что атака существенно ослабит производственные мощности Тегерана в области создания подобных ракет.
Другой информированный источник из Израиля пояснил, что смесители представляют собой высокотехнологичное оборудование, которое Иран не может производить самостоятельно и вынужден закупать в Китае. На их восстановление потребуется как минимум год.
У Ирана остаются значительные запасы баллистических ракет, но неспособность Тегерана производить новое оружие ограничит его возможности пополнять запасы «Хезболлы», уточнил собеседник издания.
По словам другого источника, атака затронула четыре зенитные батареи С-300, расположенные в стратегически важных местах и защищающие Тегеран. Удар был нанесен из сирийского и иракского воздушного пространства. Собеседники Axios указали, что израильские ВВС нанесли «символический» удар по объекту в городе Парчин, который ранее использовался для исследований и разработок ядерного оружия.
Президент США Джо Байден заявил журналистам, что израильский удар был направлен исключительно на военные цели в Иране и что он надеется, что это станет концом обмена атаками между двумя странами.
Накануне ЦАХАЛ сообщил, что в результате атаки были поражены предприятия по производству снарядов, ракетные комплексы «земля — воздух», а также системы противовоздушной обороны (ПВО), которые могли помешать воздушной операции.
«Иран дважды атаковал Израиль, в том числе подвергнув опасности мирных жителей, и поплатился за это. Мы сосредоточены на наших военных целях в секторе Газа и Ливане. Именно Иран продолжает настаивать на более широкой региональной эскалации», — говорил спикер ЦАХАЛ Даниэль Хагари. Он предупредил, что армия находится в «состоянии максимальной готовности» и в случае необходимости продолжит удары по целям в Иране.
Согласно информации Walla, ЦАХАЛ задействовал в атаке более 100 самолетов ВВС, в том числе стелс-истребители F-35. Иран и Ирак были вынуждены закрыть свое воздушное пространство. Одновременно с этим Минобороны Сирии обвинило Израиль в ударах по военным объектам, расположенным в стране. По утверждению ведомства, обстрел велся со стороны Ливана и Голанских высот. О последствиях атаки не сообщалось.
По информации The Jerusalem Post, операция началась с предварительных ударов по радарам в Сирии, чтобы «ослепить» ПВО Ирана. За этим последовали обстрелы Тегерана и Кереджа. Целью стали «ключевые военные объекты иранской оборонной промышленности», включая ракетные заводы, предприятия по разработке и производству беспилотников, а также базы запуска баллистических ракет, утверждал «12-й канал».
В Иране сообщили о «частичном» разрушении военных центров в провинциях Тегеран, Хузестан и Илам. Погибли двое военнослужащих. При этом израильская атака не затронула ядерные и нефтяные объекты, отметили источники NBC News и CBS. Собеседник агентства Tasnim заявил, что Иран готов отреагировать на удар и «нет никаких сомнений в том, что Израиль получит пропорциональный ответ на любое действие».
Иран нанес массированный удар по Израилю с использованием около 200 ракет вечером 1 октября, в результате был убит палестинец и получили ранения двое израильтян. По данным ЦАХАЛ, большинство снарядов были сбиты средствами ПВО, одна ракета попала в здание на севере Тель-Авива. Тегеран назвал атаку ответом на гибель лидера ливанской группировки «Хезболла» Хасана Насраллы и генерал-майора КСИР Аббаса Нилфорушана при ударе Израиля по Бейруту 27 сентября.