Ռուսական զորքերը ետ են գրավել Լիսիչնոյեն
Ռուսական զորքերը վերահսկողության տակ են վերցրել Դոնեցկի Լիսիչնոյե գյուղը, հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, ռուսական զորքերի ստորաբաժանումներն ակտիվ գործողությունների արդյունքում ազատագրել են Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության Լիսիչնոե գյուղը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։ Մինչ հակամարտությունը Լիսիչնոյեում ապրում էր 15 մարդ։ Գյուղը գտնվում է Կազեննի Տորեց գետից հարավ, որի երկայնքով ռուսական զորքերն այժմ կարող են առաջ շարժվել դեպի Գրոդովկա և Պոկրովսկ (Կրասնոարմեյսկ): Այս բնակավայրերը գտնվում են մոտ 20 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Ինչպես ընդգծել են գերատեսչությունում, բանակը ոչ միայն հանդես է գալիս նախաձեռնությամբ՝ հաջողությամբ ճեղքելով հակառակորդի պաշտպանությունը, այլ նաև մեծացրել է հարձակման տեմպերը Դոնեցկի ուղղությամբ։ Այսպիսով, ռուս զինվորականները վերահսկողություն են հաստատել Կրասնոգորովկայի քաղաքային բլոկների վրա, ինչպես նաև ավարտում են Ուկրաինայի զինված ուժերի և ազգայնականների մաքրումը Իվանովկա, Սերգեևկա, Մակեևկա, Կիրովո, Արտեմովո և Ժելաննայե բնակավայրերից:
Նրանք հավելել են, որ հուլիսին «Կենտրոն» և «Հարավային» զորամիավորումներն «ազատագրել են ԴԺՀ-ի 19 բնակավայր»։

Российские войска взяли под контроль населенный пункт Лисичное
"Сегодня, 12 августа, подразделениями российских войск в результате активных действий освобожден населенный пункт Лисичное Донецкой Народной Республики", — говорится в заявлении. До начала конфликта в Лисичном проживали 15 человек. Село расположено южнее реки Казенный Торец, вдоль которой российские войска теперь могут продвигаться к Гродовке и Покровску (Красноармейску). До этих населенных пунктов остается около 20 километров.
Как подчеркнули в ведомстве, армия не только удерживает инициативу, успешно взламывая оборону противника, но и нарастила темпы наступления на Донецком направлении. Так, российские военные установили контроль над городскими кварталами в Красногоровке, а также завершают зачистку от ВСУ и националистов населенных пунктов Ивановка, Сергеевка, Макеевка, Кирово, Артемово и Желанное, указали в министерстве.