«Ռուսաստանը բաց է Ուկրաինայի հետ բանակցությունների համար»․ Պեսկով
Ռուսաստանը բաց է Ուկրաինայի հետ բանակցությունների համար։ Այս մասին, ՌԻԱ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը։
«Ռուսաստանն ընդհանուր առմամբ բաց է բանակցային գործընթացի համար։ Բայց, նախ, պետք է հասկանալ՝ որքանով է դրան պատրաստ Ուկրաինան, ուկրաինական կողմը, և որքանով ուկրաինական կողմը, այսպես ասած, դա անելու թույլտվություն ունի իր կուրատորների կողմի»,- ասել է Պեսկովը։
Բացի այդ, Պեսկովը նշել է, որ Ուկրաինայում ռուսական կողմի հետ բանակցություններ վարելու օրենսդրական արգելքի հետ կապված խնդիրներ կան, ուստի Մոսկվան պետք է պարզաբանումներ լսի։

Россия в целом открыта для переговоров с Украиной, заявили в Кремле
Россия готова к переговорам с Украиной. Об этом 25 июля сообщил журналистам официальный представитель Кремля Дмитрий Песков.
«Россия в целом открыта для переговорного процесса, но сначала нужно понять, насколько готова к этому Украина, украинская сторона и насколько украинская сторона имеет, скажем так, разрешение на это от своих кураторов, потому что пока, вы видите, очень разные заявления звучат и пока не совсем понятно», — отметил пресс-секретарь президента РФ.
Кроме этой проблемы есть вопросы с законодательным запретом на Украине на ведение переговоров с российской стороной, напомнил он.