Նեթանյահուն ելույթ է ունեցել Քոնգրեսում՝ արժանանալով հանրապետականների ծափահարություններին և դեմոկրատների անտեսմանը
Հինգշաբթի, 25 հուլիսի, 2024 թ., 09:40
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն ելույթ է ունեցել Քոնգրեսում՝ կոչ անելով գլոբալ դաշինք ստեղծել Իրանի դեմ և քննադատելով Վաշինգթոնում պաղեստինցի ակտիվիստներին, որոնք բողոքում են Գազայի պատերազմի դեմ։
«Երբ մենք պայքարում ենք Իրանի դեմ, մենք պայքարում ենք ԱՄՆ-ի ամենաարմատական և արյունարբու թշնամու դեմ»,- ավելի քան մեկ ժամ տևած ելույթում ասել է Նեթանյահուն։
«Մեր պայքարը նաև ձեր պայքարն է, և մեր հաղթանակը կլինի ձեր հաղթանակը։ Բոլոր այն երկրները, որոնք խաղաղություն կկնքեն Իսրայելի հետ, պետք է միանան այդ դաշինքին։ Իրանը ֆինանսավորում է ԱՄՆ-ում բողոքի ակցիաները»,- ասել է Նեթանյահուն, մինչդեռ այդ պահին պաղեստինամետ ակցիա էր ընթանում Կապիտոլիումի շենքի դիմաց։
Նեթանյահուն հերքել է Իսրայելի հասցեին հնչող քննադատություններն ու Գազայի պատերազմը ներկայացրել որպես իր երկրի գոյատևման պայքար՝ պահանջելով արագացնել ԱՄՆ-ից ռազմական օգնության տրամադրման գործընթացը:
Իսրայելի վարչապետի ելույթի ժամանակ մի քանի բուռն ծափահարություններ են հնչել, մինչդեռ դահլիճում ներկա չեն եղել առնվազն 39 օրենսդիրներ, գրեթե բոլորը՝ դեմոկրատներ:
Նրանց թվում է Ներկայացուցիչների պալատի ազդեցիկ նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին, ով հայտարարել է, որ Նեթանյահուի այցն անտեղի է։
Ինչպես նշում է BBC-ն, Նեթանյահուն իր ելույթում գրեթե չի հիշատակել Գազայում պահվող պատանդներին հրադադարի դիմաց ազատ արձակելու շուրջ բանակցությունները։

Овации республиканцев, игнорирование демократами и протесты у Капитолия: Нетаньяху выступил в Конгрессе США
Четверг, 25 Июля, 2024 года, 09:40
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в среду выступил с речью в Конгрессе США, призвав к созданию глобального альянса против Ирана и обрушившись с критикой на пропалестинских активистов в Вашингтоне, которые протестовали против войны в Газе.
«Когда мы боремся с Ираном, мы боремся с самым радикальным и кровожадным врагом США, — сказал Нетаньяху в ходе выступления, которое продолжалось более часа. — Наша борьба — это ваша борьба, и наша победа будет вашей победой».
«Все страны, которые находятся в мире с Израилем, и все страны, которые заключат мир с Израилем, должны быть приглашены присоединиться к этому альянсу».
Израильский премьер обвинил Тегеран в финансировании и поощрении протестов в США, а активистов движения за мир в Газе, которые в этот момент протестовали на Капитолийском холме, назвал «полезными идиотами Ирана».
Нетаньяху отверг критику в адрес Израиля и представил войну в Газе как борьбу его страны за выживание, потребовав ускорить процесс предоставления военной помощи от США.
Несколько бурных оваций во время выступления израильского премьера не смогли скрыть тот факт, что в зале отсутствовало по меньшей мере 39 законодателей, почти все — демократы.
Среди них была влиятельная бывший спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси, которая заявила, что «визит господина Нетаньяху является неуместным».
Как отмечает BBC, в речи Нетаньяху почти не упоминались переговоры об освобождении заложников в Газе в обмен на прекращение огня.