Չեխիայում հայտնել են Ռուսաստանի հետ պատերազմի նախապատրաստման մասին
Չեխիայի գործող կառավարությունը՝ Պետր Ֆիալայի գլխավորությամբ, պատրաստվում է Ռուսաստանի հետ հակամարտության՝ ձեռք բերելով ամերիկյան 24 գերձայնային F-35 կործանիչների խմբաքանակ։ Այս մասին Parlamentni Listy պարբերականին ասել է Չեխիայի նախկին վարչապետ, «Դժգոհ քաղաքացիների ակցիա» (ANO) շարժման ղեկավար Անդրեյ Բաբիշը։
«Ֆիալայի կառավարությունը երազում է Ռուսաստանի հետ պատերազմի մասին, հավանաբար, F-35-ների օգտագործմամբ, որոնք պետք է հայտնվեն միայն 11 տարի անց»,- ասել է նա։
Հունվարին Չեխիան և ԱՄՆ-ն համաձայնագիր են կնքել 24 գերձայնային F-35 կործանիչների գնման շուրջ, որի ընդհանուր ծախսերը կկազմեն 150 մլրդ կրոն (մոտ 6,5 մլրդ դոլար):

В Чехии заявили о подготовке к войне с Россией
Действующее чешское правительство во главе с Петром Фиалой готовится к конфликту с Россией, приобретая партию из 24 американских сверхзвуковых истребителей F-35. Об этом заявил изданию Parlamentni Listy экс-премьер Чехии, глава движения "Акция недовольных граждан" (АNO) Андрей Бабиш.
"Правительство Фиалы мечтает о войне с Россией, возможно, с использованием F-35, которые должны появиться только через 11 лет", - сказал он.
В январе Чехия и США заключили соглашение о закупке 24 сверхзвуковых истребителей F-35, общие расходы по которому составят 150 млрд чешских крон (примерно 6,5 млрд долларов).