Անկարգություններ Ֆրանսիայում՝ ընտրությունների նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո
Փարիզում՝ Հանրապետության հրապարակում, զանգվածային ցույցեր են տեղի ունեցել։ Ցուցարարները, որոնք դժգոհ են «Ազգային միավորում» կուսակցության՝ ընտրություններում առաջատար լինելուց, հակաֆաշիստական կարգախոսներ են վանկարկել, հաղորդում է Sky News-ը։
Լիոնում ցուցարարները կոտրել են ցուցափեղկերը, ի պատասխան՝ ոստիկաններն արցունքաբեր գազ են կիրառել։
Նախնական տվյալներով՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կոալիցիան ստացել է ձայների 21,5%-ը՝ զբաղեցնելով 3-րդ տեղը՝ Մարին Լը Պենի «Ազգային միավորում»-ից (34,2%) և «Նոր ազգային ճակատ» կոալիցիայից (29,1%) հետո։
Երբ հայտնի են դարձել առաջին փուլի արդյունքները, Լը Պենը հայտարարել է, որ «Ազգային միավորում»-ը գործնականում ոչնչացրել է «մակրոնիստական դաշինքը»։

Во Франции после оглашения предварительных результатов выборов начались беспорядки
Беспорядки начались во Франции после оглашения предварительных результатов I тура досрочных парламентских выборов в стране.
На площади Республики в Париже прошли массовые протесты. Митингующие, недовольные лидерством партии "Национальное объединение", скандировали антифашистские лозунги. Демонстранты в Лионе побили витрины, а полиция в ответ применила слезоточивый газ.
Судя по первым экзит-поллам, коалиция президента Франции Эммануэля Макрона получила 21,5%, заняв третье место после партии Марин Ле Пен "Национального объединения" (34,2%) и коалиции левых "Новый народный фронт" (29,1%).
После того как стали известны результаты первого тура, Ле Пен заявила, что "Национальное объединение" практически "уничтожило макронистский блок". Она подчеркнула, что второй тур выборов будет решающим и призвала не дать левому блоку победить.