Ամերիկացի զինվորականները ևս լքում են Նիգերը
ԱՄՆ-ն սկսել է դուրս բերել իր զորքերը Նիգերից։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության ցամաքային զորքերի շտաբի պետ, գնդապետ Մամանե Սանի Կիաուն։
«Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես սկսել է դուրս բերել իր զորքերը Նիգերից,- մեջբերում է նրա խոսքերը Afrique Média հեռուստաալիքը,- մեր երկրից արդեն մեկնել է 269 զինվորական և 946 տոննա զինտեխնիկա»:
Ամերիկյան կոնտինգենտի դուրսբերման մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս տարվա մայիսի կեսերին Նիգերի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունների և ԱՄՆ-ի գլխավորած պատվիրակությունների միջև: Կոնտինգենտը պետք է լքի երկիրը մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 15-ը։
Նախքան անցյալ տարվա հեղաշրջումը, որի արդյունքում տապալվեց Նիգերի նախագահ Մուհամեդ Բազումը, ամերիկյան զորքերը մարզում և հետախուզական գործողություններ էին իրականացնում հանրապետության զորքերի համար: Սակայն մարտին Նիգերը խզեց ԱՄՆ-ի հետ ռազմական պայմանագիրը, ըստ որի՝ աֆրիկյան երկրի հյուսիսում ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքերի բազա էր հիմնվել։ Հանրապետության նոր իշխանությունները պնդում էին, որ համաձայնագիրը պարտադրված է և չի համապատասխանում ժողովրդի շահերին։
2023 թվականի դեկտեմբերին ֆրանսիական ռազմական կոնտինգենտը լքեց Նիգերը։ Այն տասը տարի եղել է Նիգերում, նրա խնդիրն էր՝ պայքարել ահաբեկչական իսլամիստական ​​խմբավորումների դեմ Սահելում։ Անցյալ ամառ Նիգերում տեղի ունեցած հեղաշրջումից հետո Նիամիի և Փարիզի հարաբերությունները վատթարացան։ Ֆրանսիայի դեսպանը հայտարարվեց պերսոնա նոն գրատա և սեպտեմբերի 27-ին լքեց Նիգերը՝ ռազմական իշխանությունների այս որոշմանը շաբաթներ շարունակ դիմակայելուց հետո։ Զինվորականները նաև պահանջել են, որ ֆրանսիական զորախումբը լքի երկիրը։ Ֆրանսիական զորքերի դուրսբերումն սկսվել է հոկտեմբերին։

США начали вывод своих войск из Нигера
США начали вывод своего контингента из Нигера. Об этом сообщил начальник штаба сухопутных войск республики полковник Мамане Сани Киау.
«США официально начали выводить свои войска из Нигера, - приводит его слова телеканал Afrique Média. - 269 военнослужащих и 946 тонн военного снаряжения уже покинули нашу страну». Договоренность о выводе американского контингента была достигнута в середине мая этого года на переговорах между делегациями министерств обороны Нигера во главе с Киау и США во главе с помощником министра по специальным операциям и конфликтам малой интенсивности Кристофером Майером и директором по развитию совместных сил Объединенного комитета начальников штабов корпусным генералом авиации Дагвином Андерсоном. Контингент должен покинуть страну до 15 сентября этого года.
До переворота в прошлом году, в результате которого президент Нигера Мохамед Базум был свергнут главой президентской гвардии Абдурахманом Тчиани, американские военнослужащие обеспечивали подготовку и разведывательные операции войск республики. В марте Нигер разорвал военное соглашение с США, согласно которому на севере африканской страны была создана американская база БПЛА. Так называемые власти республики утверждали, что соглашение якобы было навязано и не отвечало интересам народа.
В декабре 2023 года французский военный контингент покинул Нигер. Он находился в Нигере в течение десяти лет, его задачей была борьба с террористическими исламистскими группировками в Сахеле. Летом прошлого года после переворота в Нигере отношения Ниамея с Парижем обострились. Посла Франции объявили персоной нон грата, и 27 сентября он покинул Нигер после нескольких недель сопротивления этому решению военных властей. Также военные потребовали, чтобы французский военный контингент покинул страну. Вывод французских военных начался в октябре.