«Կիբերհանցագործության դեմ խոշոր գործողության արդյունքում Հայաստանում և Ուկրաինայում 4 մարդ է ձերբակալվել»․ Եվրոպոլ
![]() 4 մարդ է ձերբակալվել, ավելի քան 100 ինտերնետ սերվերներ շարքից հանվել են վնասաբեր ծրագրային ապահովում տարածող ցանցի դեմ միջազգային ոստիկանական գործողության ընթացքում։ Այս մասին հայտնել է Եվրոպոլը։ ԵՄ իրավապահ ծառայությունը մայիսի 27-29-ը բոտնետների դեմ իրականացրած «Վերջնախաղ» գործողությունն անվանել է պատմության մեջ ամենախոշոր նման գործողությունը, հաղորդում է Reuters-ը: Հետաքննությունը գլխավորել են Գերմանիան, Նիդերլանդները և Ֆրանսիան՝ ԵՄ անդամ չհանդիսացող ևս մի քանի երկրների մասնակցությամբ: Ձերբակալություններ են իրականացվել Հայաստանում և Ուկրաինայում, նշել է Եվրոպոլը։ 1 մարդ է ձերբակալվել Հայաստանում, ևս 3-ը՝ Ուկրաինայում։ Ավելի քան 2000 դոմեն այժմ գտնվում է ոստիկանության վերահսկողության տակ: Հետաքննության տվյալներով՝ գլխավոր կասկածյալներից մեկը կրիպտոարժույթով առնվազն 69 մլն եվրո (74,5 մլն դոլար) է վաստակել՝ կայքերը վարձույթով տալով կիբերհանցագործներին՝ շորթող ծրագրեր տարածելու համար: |

Операция Европола против хакеров привела к арестам в Армении, Украине
Четыре человека арестованы и более 100 интернет-серверов выведены из строя в ходе международной полицейской операции против сети, распространявшей вредоносное программное обеспечение, сообщил Европол в четверг.
Правоохранительная служба Европейского союза назвала проведенную с 27 по 29 мая операцию «Эндшпиль» против ботнетов крупнейшей подобной в истории.
Возглавили расследование Германия, Нидерланды и Франция при участии еще нескольких стран, не входящих в ЕС.
Аресты были произведены в Армении и Украине, сообщил Европол, и более 2.000 доменов теперь находятся под контролем полиции.
По данным следствия, один из главных подозреваемых заработал не менее 69 миллионов евро ($74,5 миллиона) в криптовалюте, сдавая сайты в аренду киберпреступникам для распространения программ-вымогателей.