Անկարայի քաղաքապետը հայտարարել է իր հաղթանակի մասին
Անկարայի ներկայիս ընդդիմադիր քաղաքապետ Մանսուր Յավասը, ով կրկին առաջադրվել է Թուրքիայի տեղական ընտրություններին, հայտարարել է իր հաղթանակի մասին։
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորին, ովքեր աջակցեցին մեզ, չնայած զրպարտության հոսքերին, որոնք թափվեցին մեզ վրա: Ես կկրկնեմ այն, ինչ ասել եմ 2019 թվականին: Սա հաղթանակ չէ, քանի որ սա պատերազմ չէ: Մենք շարունակելու ենք ծառայել Անկարային և ժողովրդին: Բայց նրանք, ովքեր աջակցում էին մեր հակառակորդին, չպարտվեցին: Այստեղ միակ պարտվողը Թուրգութ Ալթինոքն էր (իշխող կուսակցության թեկնածուն): Նա ավարտեց իր քաղաքական կարիերան»,- ասել է Յավասը՝ ելույթ ունենալով Անկարայի բնակիչների առջև։
Արձանագրությունների 62%-ի մշակման արդյունքների հիման վրա Յավաշը ստանում է 58,9%-ի, Ալթինոքը՝ 33,1%-ի աջակցությունը։ Յավաշը հնարավորություն է ստանում ղեկավարել Թուրքիայի մայրաքաղաքը ևս հինգ տարի։
Անկարայի քաղաքապետը նշել է, որ «ներկայիս ընտրություններն իր և իր կուսակցության (Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցություն, CHP) համար դառնում են հետագա քաղաքական գործունեության ճանապարհային քարտեզ»։ Նա նաև ասել է, որ առկա միջանկյալ արդյունքների համաձայն, Անկարայի նահանգի CHP-ի թեկնածուները ստանում են իրենց վերահսկողության տակ գտնվող 25 շրջաններից 16-ը։

Мэр Анкары объявил о своей победе
Действующий оппозиционный мэр Анкары Мансур Яваш, повторно баллотировавшийся на муниципальных выборах в Турции, заявил о своей победе.
"Я хочу поблагодарить всех, кто нас поддержал, несмотря на потоки клеветы, которые были пролиты на нас. Я повторю то же, что говорил в 2019 году. Это не победа, потому что это не война. Мы продолжим служить Анкаре и народу. Но и те, кто поддерживал нашего оппонента, не проиграли. Единственным проигравшим здесь стал Тургут Алтынок (кандидат от правящей партии). Он завершил свою политическую карьеру", - заявил Яваш, выступая перед жителями Анкары.
Яваш по результатам обработки 62% протоколов получает 58,9%. Алтынок заручился поддержкой 33,1%. Яваш получает возможность руководить турецкой столицей еще пять лет.
Мэр Анкары отметил, что "нынешние выборы становятся для него и его партии (Народно-республиканская партия, НРП) дорожной картой дальнейшей политической деятельности". Он также сообщил, что в соответствии с имеющимися промежуточными результатами кандидаты от НРП в провинции Анкара получают 16 из 25 уездов под свой контроль.