ՌԴ ԱԳՆ-ն պահանջել է ձերբակալել Ուկրաինայի ԱԱԾ-ի ղեկավարին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Ուկրաինայի իշխանություններին է փոխանցել «Ահաբեկչական պայթյունների դեմ պայքարի միջազգային կոնվենցիայի» (ICBT) և «Ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի միջազգային կոնվենցիայի» (ICFT) շրջանակներում անհապաղ ձերբակալելու և արտահանձնելու պահանջները բոլոր նրանց, ովքեր ներգրավված են եղել ահաբեկչություններում, այդ թվում՝ մարտի 22-ին Crocus City Hall-ում կատարված հարձակմանը, հայտնում է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։ Հայտարարության մեջ առանձին նշվում է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության ղեկավար Վասիլի Մալյուկի անունը, ով խոստովանել է, որ Ուկրաինան կազմակերպել է Ղրիմի կամրջի վրա պայթյունը։
Ի թիվս այլ ահաբեկչությունների, ռուսական գերատեսչությունը նշել է պայթուցիկ սարքերի օգտագործումը, որը հանգեցրել է լրագրող Դարիա Դուգինայի և ռազմական հրամանատար Մաքսիմ Ֆոմինի (Վլադլեն Թաթարսկիի) մահվանը, գրող Զախար Պրիլեպինի ծանր վնասվածքին և նրա վարորդ Ալեքսանդր Շուբինի մահվանը, Ղրիմի կամրջի պայթյունի հետևանքով 5 մարդու մահվանը և 42 մարդու վիրավորմանը:
Ռուսաստանն Ուկրաինայից պահանջում է «անհապաղ դադարեցնել ցանկացած աջակցություն ահաբեկչական գործողություններին, հանձնել մեղավորներին և փոխհատուցել տուժածներին պատճառված վնասի համար»։ ԱԳՆ-ն հիշեցրել է, որ Կիևի կողմից հակաահաբեկչական կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորությունների խախտումը կհանգեցնի նրա միջազգային իրավական պատասխանատվության։

МИД заявил об украинских следах терактов и потребовал ареста главы СБУ
МИД России передал властям Украины требования в рамках Международной конвенции о борьбе с бомбовым терроризмом (МКББТ) и Международной конвенции о борьбе с финансированием терроризма (МКБФТ) о немедленном аресте и выдаче всех причастных к терактам, включая нападение на «Крокус Сити Холл» 22 марта, следует из сообщения пресс-службы ведомства. В заявлении отдельно назван глава Службы безопасности Украины (СБУ) Василий Малюк, который признал организацию Украиной взрыва на Крымском мосту.
«Совершенный 22 марта в г. Красногорске и шокировавший весь мир кровавый террористический акт — далеко не первая террористическая атака против нашей страны за последнее время. Проведенные российскими компетентными органами следственные действия указывают, что следы всех этих преступлений ведут на Украину», — заявил МИД России.
Среди других терактов российское ведомство отметило применение взрывных устройств, которые привели к гибели журналистки Дарьи Дугиной и военкора Максима Фомина (Владлена Татарского), тяжелому ранению писателя Захара Прилепина и смерти его водителя Александра Шубина, гибели пяти человек в результате подрыва Крымского моста и ранениям 42 человек при взрыве в кафе в Санкт-Петербурге.
Также МИД отметил, что рейды организации «Русский добровольческий корпус» (РДК, признана террористической и запрещена в России) также привели к гибели и увечьям мирных граждан, включая детей.
Россия требует от Украины «немедленно прекратить любую поддержку террористической деятельности, выдать виновных и возместить причиненный жертвам ущерб». МИД напомнил, что нарушение Киевом обязательств по антитеррористическим конвенциям повлечет его международно-правовую ответственность.