«Crocus-ի վրա հարձակվողների նկատմամբ մահապատիժ չի կարելի կիրառել»․ Ռուսաստանի Դաշնային խորհուրդ
Ռուսաստանի գործող օրենքները թույլ չեն տալիս մահապատժի կիրառում ահաբեկչության հետ կապված հոդվածներով դատապարտվածների համար, նույնիսկ եթե մորատորիում չլիներ։ Այս մասին հայտարարել է Դաշնության խորհրդի սահմանադրական օրենսդրության հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Կլիշասը։ «Թելեգրամ»-ի իր ալիքում նա նշել է մահապատժի շուրջ աճող բանավեճը, որի մասնակիցները «համոզում են, որ ահաբեկիչներին և մանկապիղծներին պետք է մահապատժի ենթարկել, և ժողովուրդը կաջակցի դրան, խնդիրը միայն Սահմանադրական դատարանն է»։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես գրում է Կլիշասը, ահաբեկչությունների (քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդված) և անչափահասների նկատմամբ սեռական բռնության վերաբերյալ քրեական գործերը (131-րդ հոդվածի 3-5-րդ մասեր, 132-րդ հոդվածի 3-5-րդ մասեր, քրեական օրենսգրքի 134-րդ հոդվածներ) չեն կարող քննվել ատենակալների կողմից։ Այդ հանցագործությունների համար նախատեսված առավելագույն պատիժը ցմահ ազատազրկումն է։

Совет Федерации: ''К напавшим на Крокус нельзя применить смертную казнь''
Действующие законы России не допускают применение смертной казни для осужденных по статьям, связанным с терроризмом, даже если бы не было моратория, заявил глава комитета Совета Федерации по конституционному законодательству и госстроительству Андрей Клишас. В своем телеграм-канале сенатор отметил нарастающую дискуссию о смертной казни, участники которой «убеждают, что террористов и педофилов нужно казнить и народ это поддержит, проблема только в Конституционном суде».
В то же время, пишет Клишас, уголовные дела о терактах (статья 205 УК) и сексуализированном насилии в отношении несовершеннолетних (части 3-5 статей 131, части 3-5 статей 132, статей 134 УК) не могут рассматриваться судами присяжных. Максимальное наказание, предусмотренное за эти преступления, — пожизненное лишение свободы.