Ամուրի շրջանում ջրի տակ է անցել հանքավայրը՝ 13 հանքափորներով
ՌԴ Ամուրի շրջանում գտնվող «Պիոներ» հանքավայրը, որտեղ հանքափորներն արգելափակվել են ժայռերի փլուզումից հետո, մեծ հավանականություն կա, որ հայտնված լինի ջրի տակ: Այս մասին երկուշաբթի՝ մարտի 25-ին, ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է օպերատիվ ծառայությունների աղբյուրը՝ հանքավայրի ստուգման արդյունքների հիման վրա։
«Հորատանցքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ 153 մետր խորության վրա հանքի աշխատանքներում ջուր կա, մեծ հավանականությամբ՝ մնացած հանքավայրերը նույնպես ջրածածկ են»,- ասվում է զեկույցում։ Ըստ աղբյուրի, հանքը պոմպ է տեղադրում խցանված լիսեռի վերևում գտնվող քարհանքի ամանի մեջ։ Դա կցամաքեցնի քարհանքը, ինչը թույլ չի տա ջրի ներթափանցումը ստորգետնյա հանքավայրեր:
Հանքավայրում քարի փլուզում է տեղի ունեցել մարտի 18-ին, փլատակներում մնացել է 13 հանքափոր։ Ամուրի շրջանում մարտի 19-ին սահմանվել է տարածաշրջանային արտակարգ ռեժիմ, սկսվել է որոնողափրկարարական գործողություն՝ 80 ականափրկարարների և 14 միավոր ստորգետնյա և բեռնման հատուկ տեխնիկայի մասնակցությամբ։

В Амурской области затопило рудник "Пионер" с 13 горняками
Рудник "Пионер" в Амурской области, в котором после обрушения породы были заблокированы горняки, с высокой долей вероятности затоплен. Об этом в понедельник, 25 марта, агентству ТАСС сообщил источник в оперативных службах по результатам обследования рудника.
"Разведка через скважину показала, что на глубине 153 метров в горных выработках находится вода. С высокой вероятностью остальные выработки рудника также затоплены", - говорится в сообщении. По словам источника, на руднике устанавливают насос в чаше карьера над заваленной шахтой. Он позволит осушить карьер, что предотвратит просачивание воды в подземные горные выработки.
Обрушение породы в руднике произошло 18 марта, под завалами оказались 13 горняков. В Амурской области 19 марта был введен региональный режим чрезвычайной ситуации, началась поисково-спасательная опер