Շոլցը բացառել է գերմանական զինվորականների և ՆԱՏՕ-ի զորքերի ուղարկումն Ուկրաինա
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Դրեզդենում քաղաքացիների հետ երկխոսության ժամանակ բացառել է գերմանական զինվորականների և ՆԱՏՕ-ի զորքերի ուղարկումն Ուկրաինա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Իր ելույթում նա ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Գերմանիայի կառավարությունն ամեն ինչ կանի, որպեսզի կանխի պատերազմի սրումը և պատերազմը Ռուսաստանի ու ՆԱՏՕ-ի միջև։
«Ուկրաինական հողում չեն լինի ոչ գերմանացի զինվորականներ, ոչ էլ ՆԱՏՕ-ի զինվորներ»,- հավելել է կանցլերը՝ ասելով, որ ինքը հավատարիմ է մնում այս տեսակետին:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հաստատել է իր վիճահարույց հայտարարությունն Ուկրաինա արևմտյան զորքեր ուղարկելու մասին։ Դաշնակիցները հրաժարվել են պաշտպանել քաղաքական գործչի նման պատճառաբանությունը։ Ավելին, Կիևին աջակցելու մասին վեճերը, ըստ լրատվամիջոցների, արդեն իսկ հանգեցրել են բացահայտ թշնամանքի Փարիզի և Բեռլինի միջև։ Կրակի վրա յուղ են լցնում Ուկրաինայի և Լեհաստանի միջև առկա խնդիրները, ինչպես նաև Հունգարիայից և Սլովակիայից հնչող՝ բանակցելու կոչերը ռազմական մատակարարումների փոխարեն, գրում է «Գազետա»-ն:

Шольц исключил отправку военных НАТО на Украину
Канцлер Германии Олаф Шольц во время диалога с гражданами в Дрездене исключил отправку немецких военных и войск НАТО на Украину, передает ТАСС.
В своей речи он в очередной раз подчеркнул, что немецкое правительство сделает все, чтобы не допустить эскалации войны и войны между Россией и НАТО.
«И то, что я только что вновь сказал, и с самого начала дал понять: на украинской земле не будет ни немецких военных, ни солдат НАТО, потому что в противном случае это повлекло бы за собой такую опасность», — добавил канцлер, сказав, что по-прежнему привержен этой точке зрения.
Президент Франции Эммануэль Макрон подтвердил свое спорное заявление об отправке западных военных на Украину. Союзники отказались поддерживать такие рассуждения политика. Более того, споры о поддержке Киева, по информации СМИ, уже привели к открытой вражде между Парижем и Берлином. Подливают масло в огонь проблемы между Украиной и Польшей, а также призывы Венгрии и Словакии к переговорам вместо военных поставок.