Հաագայի միջազգային դատարանը կոշտ հայտարարությամբ է հանդես եկել Իսրայելի հասցեին
Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանը Իսրայելին կոչ է արել դադարեցնել գործողությունները, որոնք կարող են մեկնաբանվել՝ որպես Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի խախտում, ուրբաթ՝ հունվարի 26-ին, հայտնում է Reuters-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ վճիռը կայացվել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կողմից ներկայացված հայցը քննարկելուց հետո։
Նշվում է, որ դատավորները որոշում չեն կայացրել Հարավային Աֆրիկայի հայցի առանցքային մասի վերաբերյալ՝ արդյոք Գազայում ցեղասպանություն եղել է, թե ոչ:
Հաղորդվում է, որ դատավորներն աջակցություն են հայտնել Հարավային Աֆրիկայի պահանջած գրեթե բոլոր հրատապ միջոցներին, բացառությամբ Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման:

Международный суд в Гааге выступил с жестким призывом к Израилю
Международный суд ООН в Гааге призвал Израиль прекратить действия, которые могут быть трактованы как нарушение Конвенции о геноциде, передает Reuters в пятницу, 26 января.
По данным агентства, вердикт был вынесен после рассмотрения иска, направленного Южно-Африканской Республикой.
При этом отмечается, что к ключевой части иска ЮАР — был ли геноцид в Газе - судьи не выносить решение не стали.
Сообщается, что судьи поддержали почти все срочные меры, которые запросила ЮАР, за исключением непосредственно прекращения израильской военной операции в секторе Газа.