Փենթագոնը հայտարարել է, որ Եվրոպան շարունակում է աջակցել Ուկրաինային
Եվրոպական երկրները շարունակում են աջակցել Ուկրաինային՝ չնայած ԱՄՆ-ի կողմից Կիևին ռազմական օգնության համար միջոցների ներկայիս բացակայությանը, ասել է պաշտպանության նախարարի միջազգային անվտանգության հարցերով օգնական Սելեստ Վոլանդերը։
«Դաշնակիցներն ու գործընկերները շարունակում են հաստատուն տեմպերով հայտարարել Ուկրաինային աջակցելու մասին»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Վոլանդերը։
Նրա խոսքով՝ անցյալ տարվա հոկտեմբերի 1-ից եվրոպացիները փոխանցել են մոտ 4,6 միլիարդ դոլարի ռազմական տեխնիկա։
Նա ընդգծել է, որ աջակցությունը, որը ԱՄՆ-ն կկարողանա տրամադրել Ուկրաինային, չի համապատասխանի 2022 թվականի մակարդակին, երբ Քոնգրեսը «մեծահոգաբար» համաձայնեցրեց հատկացումներին։

Европа продолжает поддерживать Украину, заявил Пентагон
Европейские страны продолжают поддерживать Украину на фоне отсутствия на данный момент у США средств для военной помощи Киеву, заявила помощник американского министра обороны по вопросам международной безопасности Селеста Уолландер.
"Союзники и партнеры продолжают в стабильном темпе объявлять о поддержке Украины", - сказала Уолландер в ходе брифинга.
По ее словам, с 1 октября прошлого года европейцами передано военного оборудования на сумму около 4,6 миллиарда долларов.
"В отсутствии финансирования мы не можем отправлять новые единицы, можем исполнять существующие контракты", - подчеркнула она.
Она подчеркнула, что поддержка, которую США смогут оказать Украине, не будет соответствовать уровню 2022 года, когда конгресс "щедро" согласовал ассигнования.