ԱՄՆ-ն կստեղծի վեցերորդ սերնդի ռազմավարական ռմբակոծիչներ
Փենթագոնը պայմանագիր է կնքել Northrop Grumman կորպորացիայի հետ՝ վեցերորդ սերնդի B-21 Raider ռազմավարական գաղտնի ռմբակոծիչների առաջին խմբաքանակի ստեղծման համար, հայտնում է Breaking Defense-ը:
Ձեռքբերման և պահպանման հարցերով պաշտպանության փոխնախարար Ուիլյամ Լա Փլանթեն հրապարակմանը հայտնել է, որ փորձարկման արդյունքների հիման վրա ինքը «հավանություն է տվել B-21-ի փոքր խմբաքանակի արտադրության մեկնարկին»։
Պայմանագրի մանրամասները, ինքնաթիռների արտադրության քանակն ու ժամկետները չեն բացահայտվում: Ակնկալվում է, որ դրա շրջանակներում կարտադրվի այս տեսակի ռմբակոծիչների առաջին արտադրական խումբը։
ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի տվյալներով՝ առաջին B-21-ը, որը ստացել է Cerberus անվանումը, արդեն կատարել է երկու փորձնական թռիչք՝ անցյալ տարվա նոյեմբերի 10-ին և հունվարի 17-ին: «Northrop Grumman» զարգացնող կորպորացիան արդեն պատրաստել է այս տեսակի վեց ինքնաթիռ:
2022 թվականի դեկտեմբերի սկզբին Փենթագոնն առաջին անգամ պաշտոնապես ներկայացրեց նոր B-21 Raider ռազմավարական «անտեսանելի» ռմբակոծիչը՝ Քալիֆորնիայի Փալմդեյլ քաղաքում գտնվող՝ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի 42-րդ գործարանում շնորհանդեսի ժամանակ: Օդանավի հետագա փորձնական թռիչքներն իրականացվել են գործարանի օդանավակայանից։
ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի գլոբալ հարվածների հրամանատարությունն ակնկալում է զինված ուժերում առաջին B-21 Raider-ն ունենա 2025 թվականինլ: Կործանիչն ունակ է կրել ինչպես սովորական, այնպես էլ միջուկային զենքեր:

США создадут стратегические бомбардировщики шестого поколения
Пентагон заключил с корпорацией Northrop Grumman контракт на строительство первой партии стратегических стелс-бомбардировщиков шестого поколения B-21 Raider, сообщило издание Breaking Defense.
Заместитель министра обороны США по закупкам и обеспечению Уильям ЛаПланте сообщил изданию, что, основываясь на результатах испытаний, он "одобрил начало производства небольшой партии В-21".
Детали контракта, количество и сроки выпуска самолетов не раскрываются. Предполагается, что в его рамках будет произведена первая серийная группа бомбардировщиков данного типа.
По данным ВВС США, первый B-21 под именем Cerberus уже совершил два испытательных полета - 10 ноября прошлого года и 17 января. Корпорация-разработчик Northrop Grumman построила уже шесть самолетов данного типа.
В начале декабря 2022 года Пентагон впервые официально представил новый стратегический стелс-бомбардировщик B-21 Raider в ходе презентации на 42-м заводе ВВС США в городе Палмдейл, штат Калифорния. Последовавшие тестовые полеты самолета проводились с аэродрома завода.
Командование глобального удара ВВС США предполагает получить на вооружение первый B-21 Raider, который способен нести как обычные, так и ядерные боеприпасы, уже в 2025 году.