Թուրք ազգայնական առաջնորդն Իսրայելին սպառնում է պատերազմով
Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ) ղեկավար Դևլեթ Բահչելին կտրուկ դատապարտել է Գազայում Իսրայելի գործողությունը՝ այն անվանելով մեր ժամանակների ամենադաժան արյունահեղություններից մեկը։ Սոցցանցերում արված հայտարարության մեջ նա պնդում է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից Իսրայելի հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 16 հազար պաղեստինցի և վիրավորվել են տասնյակ հազարները, հայտնում է TRT Haber-ը։
Ազգայնական առաջնորդն ընդգծել է, որ Իսրայելի գործողությունները, այդ թվում՝ ժամանակավոր հրադադարից հետո հարվածների վերսկսումը, «մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ» են։ Նա դատապարտել է Գազայի ռմբակոծությունը՝ անկլավն անվանելով «մահվան գոտի»։
Բահչելին նաև կոչ է արել ստեղծել պաղեստինյան պետություն, որի մայրաքաղաքն է Արևելյան Երուսաղեմը՝ հիմնված 1967 թվականի սահմանների վրա։ Նա Իսրայելից պահանջել է փոխհատուցում վճարել, իսկ նրա ղեկավարությունը, այդ թվում՝ Բենիամին Նեթանյահուն, պատասխանատվության ենթարկվել Միջազգային քրեական դատարանի առջև իր գործողությունների համար։
Բահչելին կարծիք է հայտնել, որ հրեական համայնքը պետք է դատապարտի Իսրայելի ագրեսիան, և թուրք ազգի պատրաստակամությունն է հայտնել՝ աջակցելու պաղեստինցիներին։
«Թուրք ժողովուրդն այլևս չի ցանկանում լռել և կողքից լուռ դիտել արյունահեղությունը և ցեղասպանությունը, որը տեղի է ունենում ամեն օր»,- ասել է Բահչելին՝ ընդգծելով, որ «Երուսաղեմը սիրող կամավորները պատրաստ են ամեն ինչի՝ պաշտպանելու համար ճնշված պաղեստինցի եղբայրներին և իսլամական արժեքները»:

Глава турецких националистов угрожает Израилю войной
Глава Партии националистического движения (MHP) Турции Девлет Бахчели выступил с резким осуждением израильской операции в Газе, обозначив ее как одно из самых жестоких кровопролитий современности. В своем заявлении в социальных сетях он утверждает, что с 7 октября 2023 года израильские нападения привели к гибели более 16 тыс. палестинцев и ранениям десятков тысяч, передает TRT Haber.
Глава националистов подчеркнул, что действия Израиля, включая возобновление ударов после временного перемирия, представляют собой "преступления против человечности". Он осудил бомбардировки Газы, назвав анклав "полосой смерти".
Также Бахчели призвал к созданию палестинского государства со столицей в Восточном Иерусалиме на основе границ 1967 года. Он потребовал, чтобы Израиль выплатил компенсацию, и чтобы его руководство, включая Биньямина Нетаньяху, было привлечено к ответственности перед Международным уголовным судом за свои действия.
Бахчели выразил мнение, что еврейское сообщество должно осудить агрессию Израиля и выразил готовность турецкой нации поддержать палестинцев.
"Турецкий народ не желает больше молчать и оставаться в стороне от кровопролития и геноцида, происходящих изо дня в день", — сказал Бахчели, подчеркнув, что "любящие Иерусалим добровольцы готовы на все ради защиты угнетенных палестинских братьев и исламских ценностей".