Այս շաբաթ կարող է քննարկվել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հարցը
Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նոյեմբերի 8-ին Բրյուսելում կհրապարակի զեկույց՝ վերաբերող Ուկրաինայի առաջընթացին՝ ԵՄ անդամակցության ճանապարհին, գրում է Reuters-ը: Նշվում է, որ անդամակցության համար Ուկրաինան պետք է ուժեղացնի կոռուպցիայի դեմ պայքարը և հավանություն տա փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության բարեփոխմանը:
Նոյեմբերի 4-ին Կիև կատարած այցի ժամանակ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը գովել է Ուկրաինային՝ առաջընթացի համար, և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ մամուլի ասուլիսում հավելել, որ երկիրը պատերազմ է վարում և միաժամանակ խորը բարեփոխումներ իրականացնում:

Уже на этой неделе могут начаться переговоры о членстве Украины в ЕС
Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в Брюсселе опубликует в среду, 8 ноября, отчет с оценкой прогресса Украины на пути к членству в ЕС, с положительными рекомендациями. Об этом сообщает Reuters.
Отмечается, что для этого Украина должна, в частности, усилить борьбу со взяточничеством и одобрить реформу защиты прав меньшинств.
Во время своего визита в Киев 4 ноября Фон дер Ляйен похвалила Украину за прогресс и добавила на пресс-конференции с президентом Украины Владимиром Зеленским, что страна ведет экзистенциальную войну и одновременно проводит глубокое реформирование.