Հորդանանն սպառնում է պատերազմով
Գազայի հատվածից կամ Արևմտյան ափից պաղեստինցիներին վտարելու ցանկացած փորձ Հորդանանի համար կարմիր գիծ կլինի, իշխանությունները դա կհամարեն որպես պատերազմի հայտարարություն, ասել է վարչապետ Բիշեր Ալ-Խասավնեն: Ալ-Խասավնեն Իսրայելին մեղադրել է Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի դիրքերին հարվածելիս «քաղաքացիական և ռազմական թիրախների միջև խտրականություն չդնելու համար» և ասել է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակի գործողությունները «չեն համապատասխանում ինքնապաշտպանության սկզբունքներին»:
Ավելի վաղ թագավորության արտաքին գործերի նախարար Այման Սաֆադին հայտարարել էր, որ Հորդանանն անընդունելի է համարում պաղեստինցիների զանգվածային վերաբնակեցումը և զգուշացրել, որ դա լուրջ հետևանքների կհանգեցնի տարածաշրջանի համար։ Նա նախազգուշացրել է, որ Ամմանը «բոլոր հնարավոր միջոցներով» կդիմադրի նման փորձերին։
Reuters-ը նշում է, որ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմը Հորդանանում մտավախություն է առաջացնում, որ եթե այն սրվի, իսրայելական կողմը կկարողանա «իրականացնել տեղահանման քաղաքականություն, որն ուղղված է պաղեստինցիների զանգվածային արտաքսմանը Արևմտյան ափից»:
Հորդանանը սահմանակից է Արևմտյան ափին և ընդունել է պաղեստինցի փախստականների մեծ մասին, ովքեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները 1948 թվականին Իսրայելի ձևավորումից հետո:
1993 թվականին Օսլոյի բանակցություններից հետո, որոնք համարվում էին Իսրայելի և Պաղեստինի միջև խաղաղության գործընթացի սկիզբը, Իսրայելը զորքերը դուրս բերեց Գազայի հատվածից և Հորդանան գետի Արևմտյան ափից: Այժմ Գազայի հատվածը, որի բնակչությունը կազմում է մոտ 2 միլիոն մարդ, վերահսկվում է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից, Հորդանան գետի Արևմտյան ափը վերահսկվում է Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության կողմից, որի ստորաբաժանումներից մեկը Ֆաթահն է (Պաղեստինի ազգային ազատագրական շարժում): ԱՄՆ-ի իշխանությունների տվյալներով՝ 2022 թվականի կեսերի դրությամբ Հորդանան գետի արևմտյան ափին ապրում էր մոտ 3 միլիոն պաղեստինցի։

Иордания пригрозила войной
Любые попытки выселения палестинцев из сектора Газа или с Западного берега реки Иордан станут красной линией для Иордании, власти расценят это как объявление войны, заявил премьер-министр Бишер Аль-Хасауна, его слова приведены в аккаунте канцелярии в X (бывшая Twitter). Аль-Хасауна обвинил Израиль в том, что тот «не делает различий между гражданскими и военными целями» при ударах по позициям ХАМАС в секторе Газа, и заявил, что действия ЦАХАЛ «не соответствуют принципам самообороны».
Ранее глава МИД королевства Айман Сафади заявлял о том, что Иордания считает недопустимым массовое переселение палестинцев, и предупредил, что это приведет к серьезным последствиям для региона. Он предупреждал, что Амман будет «всеми средствами» противостоять подобным попыткам.
Reuters отмечает, что война между Израилем и ХАМАС вызывает в Иордании опасения в связи с тем, что в случае эскалации израильская сторона сможет «реализовать политику перемещения, направленную на массовое изгнание палестинцев с Западного берега».
Иордания граничит с Западным берегом, она приняла большую часть палестинских беженцев, которые были вынуждены покинуть свои дома после образования Израиля в 1948 году.
После переговоров в Осло в 1993 году, которые считаются началом мирного процесса между Израилем и Палестиной, Израиль вывел войска из сектора Газа и с Западного берега реки Иордан. Сейчас сектор Газа с населением около 2 млн человек контролирует ХАМАС, Западный берег — Организация освобождения Палестины, одно из подразделений которой — ФАТХ (Движение за национальное освобождение Палестины). На Западном берегу, по оценкам властей США, по состоянию на середину 2022 года жили около 3 млн палестинцев.