Այսօր`   Կիրակի, 26 մարտի, 2023 թ.
Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը մեկնաբանել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից գրավված Մարիուպոլ կատարած այցին։
«...Մինչ քաղաքակիրթ աշխարհի երկրները հայտարարում են սահմանը հատելու դեպքում «պատերազմի ռեժիսոր»-ին ձերբակալելու մասին, Մարիուպոլի հազարավոր ընտանիքների սպանությունների կազմակերպիչը եկել էր քաղաքի ավերակներով և եղբայրական գերեզմաններով հիանալու: Ցինիզմ և զղջման բացակայություն»,- գրել է Պոդոլյակը Twitter-ում։
Այն, որ Վլադիմիր Պուտինն այցելել է գրավված Մարիուպոլ, հայտնի է դարձել մարտի 19-ի առավոտյան։ Կրեմլի տվյալներով՝ Ռուսաստանի նախագահի այցը չպլանավորված էր և ինքնաբուխ և տեղի է ունեցել մարտի 18-ի լույս 19-ի գիշերը։ Ուղևորության ընթացքում Պուտինը շրջել է քաղաքում և զրուցել տեղի բնակիչների հետ։

Офис Зеленского о поездке Путина в Мариуполь
Советник главы Офиса президента Украины Михаил Подоляк прокомментировал визит президента России Владимира Путина в захваченный РФ Мариуполь.
«...Пока страны цивилизованного мира заявляют об аресте «режиссера войны» (Путина В.В.) в случае пересечения границы, организатор убийств тысяч мариупольских семей приехал любоваться развалинами города и братскими могилами. Цинизм и отсутствие раскаяния», — написал Подоляк в Twitter.
О том, что Владимир Путин посетил захваченный Мариуполь, стало известно утром 19 марта. Как сообщили в Кремле, визит президента России был незапланированным и спонтанным и состоялся вечером 18 марта — ночью 19 марта. В ходе поездки Путин осмотрел город, а также пообщался с местными жителями.