«Սերտիֆիկատներ ստացել է 4000 շահառուներից ընդամենը 21-ը». Ելենա Կիրակոսյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ելենա Կիրակոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բռնի տեղահանված Արցախի մեր հայրենակիցները, այդ թվում՝ նաև Բերձորի, Աղավնոյի և Ներքին Սուսի բնակիչները, արդեն ոչ միայն տեսականորեն, այլև գործնականում համոզվել են, թե որքանով է իրական բնակարաններ ձեռք բերելու հարցում պետության խոստացած աջակցությունը:
Որպես փոխհատուցում առաջարկվող գումարը ոչ միայն բավական չէ տուն գնելու համար, այլև այդ սերտիֆիկատների առկայությունը չի երաշխավորում, որ հնարավոր կլինի հիփոթեկային վարկ ձևակերպել: Ի դեպ, սերտիֆիկատներ ստացել է 4000 շահառուներից ընդամենը 21-ը:
Արդյունքում, ստացվում է, որ կառավարության սոցիալական այս ծրագիրը ևս ունի իմիտացիոն բնույթ և կոչված է ինչ-որ չափով հանրությանը մարսեցնել հայրենիքը թշնամուն մաս-մաս հանձելու գործընթացը:
Ընդհանրապես, իշխանություններն առաջ են շարժվում հռոմեական «հաց և տեսարաններ» սկզբունքով՝ իշխանությունների վարկանիշին հարվածող, հանրության մոտ դժգոհության ալիք բարձրացնող ցանկացած քայլ ուղեկցվում է կա՛մ շեղող տեսարաններով, կա՛մ ժողովրդի սոցիալական վաթարացած վիճակը չնչին բարելավելու մասին հայտարարություններով:
Հիշեցնեմ, որ կառավարությունն ընդամենը մի քանի ամիս առաջ նախատեսում էր թոշակները բարձրացնել միայն 2023 թվականի հունվարին, սակայն Բերձորն, Աղավնոն և Ներքին Սուսը հանձնելու գործընթացին զուգահեռ հայտարարեց արդեն իսկ սեպտեմբերից թոշակները 2000 դրամով բարձրացնելու մասին, որը կրկին ավելի շատ նմանվում է իմիտացիայի, քան պետության սոցիալական պատասխանատվության»:

Елена Киракосян: Из 4000 бенефициаров только 21 получили сертификаты
Депутат от фракции «Айастан» Елена Киракосян пишет: «Наши вынужденно перемещенные из Арцаха соотечественники, в том числе жители Бердзора, Агавно и Неркин Суса, не только теоретически, но и практически убедились в том, насколько реальна обещанная государством поддержка в приобретении жилья.
Мало того, что суммы, предлагаемой в качестве компенсации, недостаточно для покупки дома, так еще и наличие этих сертификатов не гарантирует, что можно будет оформить ипотечный кредит. Кстати, из 4000 бенефициаров только 21 получили сертификаты.
В итоге получается, что и эта социальная программа правительства носит имитационный характер и призвана в какой-то мере заставить общественность переварить процесс сдачи Родины врагу по частям.
В целом власть движется вперед по римскому принципу «хлеба и зрелищ»: любой шаг, бьющий по репутации власти и вызывающий волну недовольства в обществе, сопровождается либо отвлекающими сценами, либо объявлениями о незначительном улучшении социального положения народа.
Напомню, что всего несколько месяцев назад правительство планировало повысить пенсии только в январе 2023 года, однако параллельно с процессом сдачи Бердзора, Агавно и Неркин Суса уже объявило о повышении пенсий на 2000 драмов с сентября, что опять-таки больше похоже на имитацию, чем на социальную ответственность государства».