Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի հետ բանակցություններին
Ռուսաստանի Դաշնությունը նախապաշարմունքներ չունի Ուկրաինայի հետ բանակցությունների վերաբերյալ, որոնք կներառեն «խնդիրների ավելի լայն շրջանակ»: Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ հայտարարության մեջ, որը հնչեցրել է Կահիրեում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Ինչ վերաբերում է այս համաձայնագրի («հացահատիկի գործարքի») կապին Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի այլ ասպեկտների հետ, ես արդեն ասել եմ, որ մենք որևէ նախապաշարմունք չունենք՝ վերսկսելու բանակցությունները հարցերի ավելի լայն շրջանակի շուրջ»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, ընտրությունն, իբր, մնում է Ուկրաինային և նրա արևմտյան գործընկերներին։ Լավրովը նաև սպառնացել է, որ որքան երկար Կիևը հրաժարվի բանակցություններից, այնքան շատ ուկրաինացիներ կմահանան պատերազմում։

Лавров: Россия готова к переговорам с Украиной
Российская Федерация не имеет предубеждений по поводу переговоров с Украиной, которые включали бы «более широкий круг вопросов». Об этом говорится в заявлении министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова на пресс-конференции в Каире.
«Что касается связи этой договоренности («зерновой сделки») с другими аспектами ситуации в Украине, я уже говорил, у нас нет каких-либо предубеждений от того, чтобы возобновить переговоры по более широкому кругу вопросов», — отметил он.
По его словам, выбор якобы остается за Украиной и ее западными партнерами. Лавров также пригрозил, чем дольше Киев будет отказываться от переговоров, тем больше украинцев погибнет в войне.