11 տարվա ազատազրկում՝ Լուկաշենկոյի դեմ տեքստեր հնչյունավորելու համար
Բելառուսում դատավճիռ է կայացվել ռուս Եգոր Դուդնիկովի նկատմամբ, ով, ըստ հետաքննության, հակաիշխանական տեսանյութեր է հնչյունավորել 2020 թվականին հանրապետության ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ռեժիմի դեմ բողոքի ակցիաների ժամանակ։ Նա ստացել է 11 տարվա ազատազրկում խիստ ռեժիմի գաղութում, ինչպես պնդել է պետական ​​դատախազությունը։ Դուդնիկովը մեղավոր է ճանաչվել սոցիալական թշնամանք հրահրելու և հանրապետության անվտանգության դեմ գործողությունների կոչ անելու մեջ։
Պարզվել է, որ 20-ամյա ռուսաստանցին Telegram-ի ալիքներից մեկում հրապարակել է 55 ձայնային հաղորդագրություն, որոնք, ինչպես որոշել է մեղադրող կողմը, պետական ​​իշխանությունը զավթելու կոչեր են պարունակում։
Դուդնիկովը ձերբակալվել էր մայիսին։ Նա պնդել է, որ ինքը 2020 թվականի բողոքի ցույցերի մասնակից չի եղել, իսկ քննչական մեկուսարանում իրեն ստիպել են խոստովանական ցուցմունք տալ։

Россиянин осужден в Беларуси на 11 лет за озвучку роликов с критикой Александра Лукашенко
В Беларуси вынесли приговор россиянину Егору Дудникову, который, по версии следствия, озвучивал ролики оппозиции во время протестов 2020 года против режима главы республики Александра Лукашенко. Он получил 11 лет лишения свободы в колонии усиленного режима.
На таком сроке настаивало гособвинение. Дудников признан виновным в разжигании социальной вражды и призывах к действиям против безопасности республики.
О вердикте суда сообщило РИА Новости в Telegram.
Установлено, что 20-летний россиянин опубликовал в одном из Telegram-каналов 55 голосовых сообщений, которые, как решило обвинение, содержали призывы к захвату государственной власти.
Дудникова задержали в мае. Он утверждал, что не был участником протестов 2020 года, а в СИЗО его заставили оговорить себя.