Ինչո՞ւ է ակտիվացել ադրբեջանական զինուժը. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Ռուսական բարձրաստիճան շրջանակներին հարող մեր աղբյուրն ասաց, որ նոյեմբերի 9-ի հանդիպումից կամ տեսակոնֆերանսից Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարվելն ադրբեջանական կողմին մղել է գնալ զինված ճանապարհով հարցի լուծման: Իսկ Փաշինյանը հրաժարվել է այդ հանդիպումից մի պարզ պատճառով՝ հայաստանյան հանրության մեծ ճնշման ներքո: Նա, որպես կանոն, նահանջում է, երբ վտանգ է տեսնում, իսկ մեր հանրային շրջանակները՝ Ֆեյսբուք, լրատվամիջոցներ, ընդդիմություն, այնպիսի մեծ աղմուկ բարձրացրին, որ տպավորություն ստեղծվեց, թե ինչ-որ փաստաթղթի ստորագրումը կարող է իշխանափոխության պատճառ դառնալ: Եվ նա նախընտրեց հրաժարվել հանդիպումից ու թույլ տալ, որ Իլհամ Ալիևը զինված ուժով լուծի հարցերը, որ իրեն հետո «չասեն դավաճան»:
Ամենաուշագրավն այն է, որ ռուսական տարբեր խողովակներով փորձում են համոզել ՀՀ ընդդիմությանը, հեղինակություն վայելող անձանց, որ՝ դադարեցրեք ճնշումները, եթե չեք ուզում առանց դեմարկացիայի, զինված ուժով եւ զոհերի գնով տարածքներ տաք: Ռուսական էմիսարները, այդ թվում՝ Հայաստանում ՌԴ դեսպանը, հանդիպումներ են ունենում տարբեր շրջանակների հետ և հորդորում չխանգարել իրավական գործընթացներին, թույլ տալ, որ սահմանազատում իրականացվի փաստաթղթով, որ Ռուսաստանն էլ կարողանա ինչ-որ բանով աջակցել մեզ: Եվ ամենակարևորը՝ պատերազմ, զոհեր և տարածքների անօրինական զավթում տեղի չունենա:
Նիկոլ Փաշինյանը թույլ չի տալու զինված դիմադրություն ցուցաբերել՝ հենց դրա համար էլ Սուրեն Պապիկյանը նշանակվեց, իսկ թշնամին որտեղից կարողանա, ներխուժելու և տիրանալու է մեր հողին»:

«Грапарак»: Почему активизировались ВС Азербайджана?
Газета «Грапарак» пишет: «Наш источник, близкий к высокопоставленным российским кругам, сообщил, что отказ Никола Пашиняна от встречи или видеоконференции 9 ноября подтолкнул азербайджанскую сторону к силовому решению вопроса. А Пашинян отказался от этой встречи по одной простой причине – сильное давление армянского общества. Как правило, он отступает, когда видит опасность, а наши общественные круги - Facebook, СМИ, оппозиция - подняли такой шум, что создалось впечатление, что подписание документа может стать причиной смены власти. И он предпочел отказаться от встречи и позволить Ильхаму Алиеву решить вопросы силовым путем, чтобы потом его не «назвали предателем».
Самое примечательное, что по различным российским каналам пытаются убедить армянскую оппозицию, уважаемых людей, прекратить давление, если они не хотят сдать территории без демаркации, вооруженной силой и ценой жертв. Российские эмиссары, в том числе посол России в Армении, встречаются с различными кругами, призывая их не препятствовать юридическому процессу, позволить провести демаркацию с помощью документа, чтобы Россия могла нас как-то поддержать. И самое главное, чтобы не было войны, жертв, незаконной оккупации территорий.
Никол Пашинян не допускает вооруженного сопротивления, поэтому на пост главы Минобороны назначен Сурен Папикян, а враг откуда сможет вторгнется и захватит нашу землю».